buletine de vot
La ora 16.00, peste 705 mii de români din afara graniţelor ţării au votat. Este cel mai mare număr de români din diaspora care au votat vreodată, vechiul record fiind la primul tur de scrutin al alegerilor prezidenţiale: 675.348.
„Ăştia”, aşa cum i-a denumit Viorica Dăncilă pe românii din diaspora, s-au mobilizat ca niciodată pentru a vota. La ora 15,30 a fost depăşit recordul înrergistrat în urmă cu două săptămâni, atunci când au votat în străinătate 675.348 de români. La ora 16.00, votaseră 705.513 români în afara graniţelor ţării. Spre comparație, în al doilea tur al alegerilor prezidențiale din 2014, prezența la secțiile din diaspora a fost de 379.116 de alegători. Cei mai mulţi români au votat în Italia şi Marea Britanie.
Au apărut şi primele rezultate finale ale votului, iar aşa cum era de aşteptat Klaus Iohanis a învins detaşat. Astfel, la secţia de votare din Aukland, Noua Zeeleandă, Iohannis a obţinut 185 de voturi, iar Dăncilă 20. În Sidney, Australia, Iohannis a primit 335 de voturi, iar Dăncilă doar 25.
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…