Piesele din colecţiile Muzeului Național al Banatului, prezentate la Festivalul Europalia, la Liege

Mai multe piese aparţinând colecţiilor Muzeului Național al Banatului sunt prezentate, în aceste zile, în cadrul unei expoziţii, la Liege, în Belgia. Alături de aceste artefacte sunt prezentate şi altele, de la 30 de alte muzee româneşti.

Muzeul Naţional al Banatului e prezent cu piese din colecțiile sale de preistorie la expoziţia „Originile Europei. Civilizații preistorice între Carpați și Dunărea de Jos“. Aceasta are loc în cadrul Festivalului Europalia la Muzeul Le Grand Curtius din Liege, care are loc în perioada 8 noiembrie 2019 – 26 aprilie 2020.

[ngg src=”galleries” ids=”4750″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Aceasta aduce în atenția publicului și a specialiștilor unele dintre cele mai valoroase piese arheologice din patrimoniul istoric al României, oferind prilejul unui amplu și inedit periplu prin civilizațiile (culturile arheologice) preistorice documentate în cuprinsul spațiului românesc actual.

Expoziția „Originile Europei. Civilizații preistorice între Carpați și Dunărea de Jos“ este organizată de Muzeul Național de Istorie a României (MNIR), Institutul Cultural Român (ICR) și Muzeul Le Grand Curtius din Liège, cu sprijinul Ministerului Culturii și Identității Naționale și al Ministerului Afacerilor Externe.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Oportunitate internațională pentru firmele timișene: eveniment de outsourcing dedicat identificării de producători pentru piața britanică

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest și Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, prin rețeaua…

7 minute ago

Ambasadorul Portugaliei la București vine la Universitatea de Vest

UVT susține și în acest an universitar seria „Ambasadori în dialog @UVT”, continuând, într-un nou…

11 minute ago

Ediția 2026 a Beta va avea loc în mai și iunie, la Liceul Mincu

Beta - bienala de arhitectură din Timișoara va avea loc în perioada 15 mai –…

17 minute ago

Dezastru demografic. Un singur judeţ din România a avut în 2025 mai multe naşteri decât decese. Care este situaţia în judeţul Timiş

În 2025 a existat un singur județ cu spor demografic pozitiv, respectiv a înregistrat mai…

36 de minute ago

Patru ani de război. Românii între acceptarea răului şi “înţelepciunea rusească”

În urmă cu exact patru ani, în zorii zilei de 24 februarie 2022, Rusia a…

3 ore ago

Săptămâna viitoare la Ghiroda demarează campania de primăvară de colectare a resturilor vegetale

Primăria Ghiroda anunţă că, în perioada 2 martie - 9 aprilie, se vor strânge materialele…

4 ore ago