Administratie

Optimism într-o nebuloasă. Fără date concrete, Nicolae Robu e sigur că lucrările la “polivalentă” vor demara la anul

Cu toate că nu ştie absolut nicio dată concretă despre sumele care vor fi alocate pentru proiect sau data de demarare a unei eventuale licitaţii, primarul Nicolae Robu e absolut sigur că lucrările la viitoarea sală polivalentă a oraşului vor începe încă în 2020.. Tot la capitolul optimism, edilul-şef trece finalizarea sălii polivalente, construită de Universitatea Politehnica Timişoara, împreună cu municipalitatea.

Nici vorbă de sală polivalentă cu 16.000 de locuri terminată în 2021, dar cu sala mică, de 3.000 de locuri finalizată, aşa vede viitorul Nicolae Robu. Primarul  spune că a discutat cu ministrul Dezvoltării şi că acesta i-a garantat că vor fi bani pentru ceea ce el a numit „preparativele în zona de proiectare”, deci bani pentru hârtii.

„Am avut o discuţie cu ministrul Dezvoltării, despre sala polivalentă. Acesta mi-a garantat că vom avea bani în buget pentru preparativele în zona de proiectare, ulterior să fie realizată şi licitaţia efectivă. Noi trimitem la Compania Naţională de Investiţii nota de proiectare, am făcut ultimele ridicări topo. E proiect major al României, nu se poate să fie ignorat”, a declarat Robu pe tema sălii polivalente.

El nu poate spune sigur câţi bani se vor aloca, dacă vor fi în buget, când se vor întocmi documentele pentru sală, când se va lansa licitaţia, dar bagă mâna în foc pentru demararea lucrărilor chiar de anul viitor.

„Nu am discutat concret când se poate face licitaţia, cred că în primăvară, s-ar putea să existe destulă prevedere bugetară în aşa fel încât să se poată da drumul la proceduri. Eu sunt convins că lucrările vor începe încă din 2020. La asemenea proiecte nu vin firme neserioase. Sigur nu va fi gata sala în 2021”, a mai subliniat primarul.

Iar dacă tot vorbim despre firme serioase sau neserioase, Robu a spus că sala mică, cea a Politehnicii, unde şi primăria bagă bani, va fi, totuşi, gata în 2021, chiar dacă societatea care o construieşte nu este nici de această dată una prea serioasă.

„Se lucrează la sala Politehnica, dar nu la ritmul la care se doreşte. Aceasta va fi gata până în 2021”, a încheiat primarul.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Marilen Pirtea: “PSD a încasat în Parlament, nu doar o înfrângere, ci o lecție”

Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…

10 ore ago

Lucrările de construcție la Centura Timișoara Vest pot începe și oficial/VIDEO

Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…

13 ore ago

Un individ care a aruncat deşeuri pe domeniul public din Ghiroda a fost prins cu ajutorul sistemului de supraveghere din comună

Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…

14 ore ago

Proiecte importante sub egida Grupurilor de Acțiune Locală! Se crează Federația GAL-urilor Urbane

Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…

14 ore ago

Proprietarii afectați de construcția Variantei de ocolire Timișoara Vest, expropriați în baza HG 654 din 20.08.2025

Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…

15 ore ago

Primăria a marcat primele locuri de parcare destinate șoferilor firmelor de distribuție, în Zona Cetate. Rezervarea, online

Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…

15 ore ago