Sorina Pintea
Sorina Pintea, ministru al Sănătăţii în Guvernul Dăncilă, a fost reţinută, vineri după-amiază, de către procurori din structura centrală a DNA. Manager al Spitalului Judeţean din Baia Mare, Pintea a fost prinsă în flagrant într-un dosar de corupţie, legat de achiziţionarea de echipamente împotriva coronavirusului.
Potrivit primelor informaţii din presa centrală, Sorina Pintea ar fi primit o şpagă de 120.000 de lei (alte surse spun de 120.000 de euro) pentru a semna un contract de achiziţii publice. Mai exact, ea ar fi condiţionat achiziţia unor echipamente şi produse medicale împotriva coronavirusului de primirea acestor bani. În această seară procurorii DNA fac percheziţii în biruoul de manager al spitalului băimărean. Potrivit surselor menţionate, Sorina Pintea urmează să fie dusă la DNA Bucureşti, iar apoi prezentată instanţei cu propunerea de arestare preventivă.
Sorina Pintea a fost aleasă în 2016 senator PSD în Maramureş. Ea a preluat funcţia de ministru al Sănătăţii în în ianuarie 2018.
Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiuklui, potrivit unui exit-poll-ului CURS Avangarde.…
Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…
Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…
Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…
Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…
Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…