Economic

De pe Aeroportul Internaţional Timişoara aveţi zbor direct spre Milano

Timişorenii pot vedea atracţiile turistice din Milano cu un zbor direct de pe Aeroportul Internaţional Timişoara. Două companii aeriene au legături directe spre oraşul italian, prin aerodromul din Bergamo.

Doritorii pot alege dintre ofertele celor de la Ryanair sau ale Wizz Air, cu prețuri începând de la 19,98 euro, dus-întors.
Cunoscutul oraş italian oferă un număr mare de atracţii turistice care pot fi vizitate. Domul din Milano este cea mai mare biserică gotică din Italia, având nevoie de aproape șase secole pentru a fi finalizată. În vârful turlei principale, se află o statuie aurită a Fecioarei Maria, cunoscută ca Madunina. Teatrul La Scala este una dintre cele mai importante case de operă din lume, dar și din întreaga Italie. Inaugurat pe 3 august în 1778, teatrul este Considerat Casa de Suflet a Operei. Galleria Vittorio Emanuele II este o bijuterie arhitecturală și o importantă zonă de shopping pentru cei pasionați de brandurile internaționale de lux. Castelul Sforza a devenit un centru cultural venerat. Complexul include numeroase muzee și o colecție impresionantă de artă.
Muzeul National de Știința și Tehnică Leonardo da Vinci cuprinde modele sau machete ce prezintă istoria știintei și tehnicii. Navigli este o zona urbană formată în jurul unui grup de canale care traversează Milano. De-a lungul canalului Navigli Grande este organizat un târg de vechituri, unde sunt vândute diverse obiecte vintage ale localnicilor.
Mai multe informații despre ce alte locuri poți vizita în Milano se pot obţine pe internet, la adresa www.introducingmilan.com
Biletele de avion se pot rezerva pe paginile de internet ale companiilor aeriene, la adresele www.wizzair.com şi www.ryanair.com .

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Se stabilesc detaliile Târgului de Paști. Va avea loc în Piața Libertății, între 27 martie și 14 aprilie

Casa de Cultură a Municipiului Timişoara, în parteneriat cu Centrul de Proiecte și Organizația de…

2 ore ago

Rețea de trafic de droguri, destructurată! Printre suspecți sunt și cei care aprovizionau copiii criminali din Cenei

Joi, 26 februarie 2026, polițiștii BCCO Timișoara, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara,…

2 ore ago

Bucureștiul are cele mai scumpe apartamente din România. La Timișoara creșterea a fost de 10 la sută într-un an

Mitul conform căruia piața locuințelor din Cluj ar fi cea mai scumpă din România este…

3 ore ago

A fost semnat contractul de execuție pentru reabilitarea zonei Piața Traian, investiţie de 34 de milioane de euro

Lucrările megaproiectului de transformare a zonei Piața Traian pot începe, după ce Primăria Timișoara a…

3 ore ago

Un bunic amnezic a reuşit să ajungă acasă, datorită gestului responsabil al unui timişorean şi al poliţiştilor locali

Datorită gestului responsabil al unui timișorean împreună cu sprijinul polițiștilor locali, un bunic a reuşit…

3 ore ago

Electroruga Buzad lansează artileria grea: valul 2 aduce nume internaționale din techno și drum & bass

Și va fi spectacol! Electroruga Buzad ridică miza pentru ediția din 29–31 mai 2026 și…

4 ore ago