Timp liber

“Înapoi la rădăcini” cu Embargo Fest 2020. Patru zile și cinci scene vă aşteaptă la Dudeştii Vechi

Aflat la a treia ediție, Embargo Fest vă invită la cel mai mare eveniment cultural din zona rurală de vest, care se va desfăşura în perioada 11 – 14 iunie, în comuna Dudeștii Vechi („Stár Bišnov“– în limba bulgară). Sloganul evenimentului din acest an va fi „Back to the Roots” .

În cele două ediții, peste 15.000 de participanți, peste 100 de artiști și trupe de renume precum Bajaga, Cargo, Mihai Mărgineanu, Subcarpați, Sarmalele Reci, Șuie Paparude au făcut Embargo-ul în cea mai mare comunitate de bulgari din România. După ce în ultima zi a ediției de anul trecut festivalul a fost oprit de o furtună violentă, Alen Islamovici nu a mai reușit să urce pe scenă, dar cunoscutul solist revine în acest an la Dudeștii Vechi, concertul lui urmând să se desfășoare în data de joi,11 iunie. Artistul a fost vocea trupelor Divlje Jagode între 1979 şi 1986 şi Bijelo Dugme între 1986 şi 1989.

Ediția din 2020 aduce o scenă nouă la Embargo Fest, un târg de produse artizanale, bucate tradiționale, stand-up comedy și multe ateliere pentru cei mici.

Printre artiștii din acest an care vor susține concerte sau DJ set-uri la Main Stage, Green Stage, Electric Base, Dream Stage și Culto-Cort se numără: Kal (SRB), ROA, Pero Defformero (SRB), Hiroko Yamamura (SUA), Sokol Orchestra (PL), Țapinarii, Drvo Truo (SRB), Phaser, Dan Gerosu, The Case, Bogdan Puriș, Adriano Nunez, Psy Lev, ATMA, Pneumatix, E-Mantra, Fishescu și Vest Cover Phoenix.

„Dorim să promovăm agricultura și viața la sat, minoritățile și cultura din zona Banat, dar și produsele bio. Luptăm în continuare împotriva sondelor de gaze din Câmpia de Vest și credem că viitorul aparține energiei verzi. Ne dorim ca toți cei care participă la Embargo Fest să guste din produsele tradiționale preparate de locuitorii din zonă, cunoscuți ca unii dintre cei mai buni legumicultori. În plus, ne dorim să oferim o experiență outdoor într-un mediu rural, motiv pentru care vom avea un traseu turistic prin comună. „Back to the Roots” are strânsă legătură şi cu vestigiile arheologice recent descoperite în comuna Stár Bišnov, care au o vechime de 8000 de ani, săpăturile fiind realizate în cadrul unui proiect al Muzeului Național al Banatului în colaborare cu Universitatea Eberhardt Karls din Tübingen, Germania“, spun organizatorii Embargo Fest.

Abonamentul valabil pe toată perioada festivalului se poatea achiziționa la prețul redus de 85 de lei accesând pagina www.embargofest.com, pană in data de 20 martie.

Mai multe informații:

www.embargofest.com

www.facebook.com/embargofest/

www.instagram.com/embargofest

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

A murit „Părintele”! Ioan Sdrobiș ne-a părăsit la 79 de ani

Antrenor carismatic cu ochi pentru tineri. Este cel care l-a promovat și pe Cristi Chivu…

27 de minute ago

Dominic Fritz după alegerile din Bucureşti: „Avem nevoie urgent de primari în două tururi și pentru a crește legitimitatea primarilor”

Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că alegerile locale parțiale…

O oră ago

Profesorul Cristian M. Teodorescu va fi în dialog cu publicul timișorean, la UVT

Universitatea de Vest Timișoara oferă publicului un nou eveniment din seria „Conectați la viitor”, intitulat…

3 ore ago

Și-a găsit sfârșitul brusc, într-o stație de tramvai

Luni dimineața, în jurul orei 09:45, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că…

3 ore ago

Studii clinice în gastroenterologie derulate în cadrul Asociației OncoHelp

Boala Crohn și rectocolita ulcero-hemoragică sunt patologiile pentru care pacienții pot avea acces la terapii…

3 ore ago

Primăria Timișoara caută furnizor pentru macazuri, pentru 6,5 milioane de lei. Vor fi instalate la pasajul Solventul

Municipalitatea timișoreană face deja un prim pas spre ceea ce ar urma să devină unul…

3 ore ago