Politica

USR Timiş şi-a stabilit lista de candidaţi la Consiliul Local Timişoara

USR Timiş şi-a stabilit lista de candidaţi la Consiliul Local Timişoara

Prin intermediul unui proces de vot la care au putut participa toţi membrii locali partidului, USR a stabilit lista cu care va merge în lupta pentru Consiliul Local Timişoara.

Aceasta cuprinde 31 de persoane, dar „în top” sunt 14 dintre acestea, alese pe baza voturilor exprimate, pentru locurile considerate eligibile.

„Filialala USR şi-a ales lista pentru consilierii locali. Eu am fost desemnat deja candidatul la primărie din luna iulie. Am avut emoții mari pentru că asta e echipa cu care o să mă prezint în campania locală, şi mă bucur că membrii noștri au făcut o alegere înțeleaptă, o să vă prezint lista candidaţilor noştri, cel puţin primii 14, care vor face. Am ales această listă aşa cum se face la USR, într-un mod foarte transparent. Am avut o dezbatere publică, rezultatele au fost afișate real time pe un ecran să vadă fiecare cum se votează. Am avut două ore de emoţii.. Noi considerăm că așa se poate face reforma clasa politică, transparent, nu în spatele uşilor închise. Am ales o listă de cetățeni pentru cetățeni. Vrem să aducem Consiliul Local aproape de oameni. Vrem să transformăm consiliu local într-un spațiu viu. Am ales o listă de oameni competenţi, echilibrată, o să vedeţi că pe primele 12 locuri sunt şase bărbaţi şi şase femei”, a declarat Dominic Fritz, cel care va candida din partea USR pentru postul de primar.
E posibil ca lista celor aleşi să sufere unele modificări, având în vedere că USR va merge în aceste alegeri fie în coaliţie cu PLUS, fie după eventuala fuziune cu aceştia.

Iată lista candidaţilor incluşi pe listă şi ordinea lor, stabulită de membrii:
1. Dan Reșitnec – manager IT
2. Ruben Lațcău – Inginer mecanic
3. Rodica Militaru – Doctor Inginer
4. Răzvan Negrișanu – Arhitect/ Urbanist/ Antreprenor
5. Ana Munteanu – Actriță/Lobbyist
6. Aida Szilagy – Expert sustenabilitate/ Doctor în eco-eficiență industrială
7. Ovidiu Merean – Programator
8. Paula Romocean – Director executiv
9. Jorge Gonzalez – Profesor
10. Dana Lazăr – Asistent Europarlamentar
11. Mihaela Rusu – Medic
12. Tiberiu Simionaș – Inginer proces
13. Mihai Mortan – Manager proiecte
14. Dragoș Nistor – Arhitect
15. Cosmin Milos – Asistent manager
16. Andrea Kelemen – Inginer de calitate
17. Mădălin Dogaru – Administrator șef facultate
18. Victor Drăgoi – Inginer
19. Bogdan Răescu – Asistent Marketing
20. Simona Nanu – Designer proiectant
21. Cătălina Jahn – Broker
22. Valerian Munteanu – Programator
23. Larissa Mihala – Manager vânzări
24. Adrian Borugă – Contabil șef
25. Alexandru Andrițoiu – Antreprenor
26. Adina Burghel – Psiholog
27. Ioan Sebastian Ardelean – Specialist în Politici Publice și Advocacy
28. Sorin Voinea – Programator
29. Victor Lujanschi – Inginer
30. Ionuț-Valentin Belgun – Inginer
31. Andrei Pechianu – Tehnician telecomunicații

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Piața imobiliară din Timișoara rămâne cea mai accesibilă dintre marile orașe din România

Timișoara și Iașiul rămân cele mai accesibile piețe imobiliare din România, din marile orașe. În…

2 minute ago

Primăria Timișoara anunță obținerea unei sentințe favorabile, la Tribunalul Timiș, pentru terenul de la baza No Name

Primăria Timișoara anunță că a obținut o victorie în justiție, în demersurile de obținere a…

24 de minute ago

La Timișoara va funcționa un centru pentru tratarea AVC, dotat cu aparatură de 30 de milioane de lei

Timișoara pregătește înființarea unui centru de excelență pentru pacienții cu AVC. În urma unor investiții…

39 de minute ago

A intrat în fața trenului și a scăpat ca prin urechile acului… Accident feroviar la Peciu Nou

Un șofer neatent a avut zile... În jurul orei 13:30, ISU Timiș a fost solicitat…

2 ore ago

A murit „Părintele”! Ioan Sdrobiș ne-a părăsit la 79 de ani

Antrenor carismatic cu ochi pentru tineri. Este cel care l-a promovat și pe Cristi Chivu…

3 ore ago

Dominic Fritz după alegerile din Bucureşti: „Avem nevoie urgent de primari în două tururi și pentru a crește legitimitatea primarilor”

Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că alegerile locale parțiale…

4 ore ago