Economic

ANAF opreşte temporar demararea executărilor silite şi amână data de depunere a declaraţiilor fiscale

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală a luat deja o serie de decizii legate de problema epidemiei de coronavirus. Astfel, cel puţin pe moment nu se mai demarează noi somaţii sau popriri, se amână termenul de depunere a declaraţiilor fiscale pentru o lună şi, mai ales, ca un sprijin pentru mediul de afaceri, rambursarea TVA în luna martie.

Agenția Națională de Administrare Fiscală a anunţat că a pregătit o serie de măsuri pentru sprijinirea mediului de afaceri. Astfel, are loc suspendarea  sau, după caz, neînceperea executării silite a creanțelor bugetare, în acest sens, nu se mai emit somații, popriri asupra disponibilităților bănesti și a veniturilor urmăribile și nu vor mai fi instituite sechestre asupra bunurilor. Excepție fac sumele provenite din hotărârile judecătorești pronunțate în materie penală.
ANAF a anunţat că va demara rambursarea TVA, în cursul lunii martie, pentru toate deconturile soluționate și pentru care s-au emis decizii de rambursare la zi, dar şi implementarea unui nou mecanism de rambursare a TVA, care vizează soluționarea cu celeritate a deconturilor, începând cu data de 1 aprilie 2020.
Totodată, are loc suspendarea acțiunilor de control fiscal, a inspecțiilor fiscale, a controalelor antifraudă, cu excepția verificărilor ce pot fi efectuate de la distanță, precum și a cazurilor de evaziune fiscală, acolo unde sunt indicii în acest sens. Instituţia a mai anunţat suspendarea acțiunilor antifraudă privind Filtru II și a activităților specifice din Punctele de Trecere a Frontierei cu Ungaria și Bulgaria.
Măsurile vor fi aplicate atât în perioada în care în România este declarată stare de urgență,  cât și pentru o perioadă de 30 de zile de la încetarea acestei stări.
Totodată, ANAF a deci să amâne şi termenul de depunere a declarațiilor fiscale de la 25 martie 2020, până la data de 25 aprilie 2020

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Accident foarte grav în județul Timiș! Un tânăr a murit, iar o altă persoană este în spital

Un tânăr de doar 22 de ani și-a pierdut în această seară viața în urma…

3 ore ago

Calitatea serviciilor sociale oferite vârstinicilor din Timișoara va fi îmbunătățită printr-un proiect european de o jumătate de milion de euro

Direcția de Asistență Socială din cadrul Primăriei Timișoara se dotează cu două noi autovehicule destinate…

9 ore ago

Dumbrăvița chiar își face echipă: după Șeroni și Casap, un alt jucător important a semnat cu echipa

Întărire în atac, acolo unde era mare nevoie, mai ales că formația bănățeană nu a…

9 ore ago

Rata șomajului rămâne la un nivel scăzut, constant, în județul Timiș

Luna ianuarie a adus în Timiș un nivel al șomajului la fel de scăzut ca…

11 ore ago

Vila Internațional revine în administrarea Consiliului Județean Timiș după 20 de ani/VIDEO

Consilierii județeni timișeni au aprobat readucerea Vilei Internațional, imobilul de protocol din zona centrală care…

12 ore ago

Elevii de liceu au o misiune specială: un super-concurs la UPT. Miza este deosebită, admitere fără concurs

Universitatea Politehnica Timișoara invită elevii din clasele XI–XII, împreună cu profesorii coordonatori, să participe la…

13 ore ago