Politica

Cu primarul Claudiu Coman trecut la PNL, Sânandreiul primeşte de la guvern un bazin de înot

Reţeta de succes pentru anunţarea noilor candidaturi liberale în comunele periurbane ale Timişoarei: promisiunile de proiecte noi. Se întâmplă şi la Sânandrei unde primarul PSD, Claudiu Coman, şi-a anunţat candidatura pentru PNL, concomitant cu promisiunea guvernului privind construirea unui bazin de înot.

Ca o cincidenţă, cu doar o zi înainte ca primarul de Sânandrei, Claudiu Coman, membru PSD, să fie anunţat ca şi viitorul candidat PNL la primăria din localitate, secretarul de stat Cătălin Iapă anunţa preluarea amplasamentului pentru construirea unui nou bazin de înot în localitatea periurbană a Timişoarei. Sunt 9 milioane de lei care vor fi investiţi, prin Compania Naţională de Investiţii, în noua facilitate sportivă.

„Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației va construi, prin Compania Națională de Invetiții, un bazin de înot în comuna Sânandrei”, anunţa, pe 5 martie, Cătălin Iapă, fostul aghiotant al lui Nicolae Robu, trimis de PNL să fie secretar de stat la Ministerul Dezvoltării. Ca şi o coincidenţă, pe 6 martie, la conferinţa de presă periodică a PNL Timiş, primarul PSD al comunei Sânandrei, Claudiu Coman, îşi anunţă candidatura pentru un nou mandat, susţinut însă de liberali

Iar proiectul bazinului nu putea să nu fie menţionat, în aceiaşi conferinţă de presă de Robu. Reţeta a fost folosită şi pentru alte două comune, adică un nou sens giratoriu şi o amenajare de drum de legătură la graniţa dintre Timişoara şi Dumbrăviţa, când la masă se afla Sorin Drăgoi, respectiv un alt proiect fantasmagoric, pentru dublarea drumului dintre Timişoara şi Săcălaz, la pachet cu construirea unui nou pod peste calea ferată, la ieşirea din Timişoara, atunci când vedetă politică de moment a fost Ligius Buboi. Drăgoi şi Buboi sunt candidaţii PNL la primăriile din Dumbrăviţa şi, respecxtiv Săcălaz.

Vestea noului bazin nu poate fi decât una bună pentru locuitorii comunei. Licitaţia pentru proiect ar putea demara în doar o săptămână, anunţa prompt Iapă.

„Bazinul de înot va avea facilități pentru desfășurarea de activități sportive și înot, vor fi amenajate spații pentru vestiare, grupuri sanitare și spații tehnice, va avea regim de înălțime parter + 1 etaj, iar suprafața pe care se va construi va avea 840 metrii pătrați. Pasul următor este demararea licitației pentru execuția lucrării. Documentația de licitație este deja pregătită de specialiștii CNI și va fi transmisă spre publicare pe SEAP săptămâna următoare. Construcția bazinului va putea începe chiar de anul acesta”, spunea Iapă.

Între timp, licitaţia pentru respectivul bazin a şi fost publicată pe SEAP, chiar de ziua „lansării”, luându-l prin surprindere, probabil, chiar şi pe Iapă.

.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Contractul de închiriere a fostei florării din Piața Operei către o asociație din Giarmata a fost contestată de PNL la Prefectură

Disputa pe hotărârea de consiliu local care aproba alocarea fostei florării din Piața Operei către…

11 ore ago

Doi tineri viole(n)ți au fost reținuți în cazul bătăii din Complex

În urma investigațiilor efectuate de către polițiști, au fost identificați doi tineri de 22 de…

12 ore ago

Încep înscrierile la cea de a noua ediție a proiectului „LA PAS – Educație pentru schimbare”

Zece proiecte care promovează consumul responsabil, alimentația sănătoasă, combaterea risipei alimentare și moda sustenabilă vor…

12 ore ago

La Timișoara se plătesc cele mai mici chirii, raportat la veniturile realizate de chiriași

Timișorenii care stau în chirie într-un apartament din oraș beneficiază, ca urmare a nivelului chiriilor…

13 ore ago

Timişoara are Registru Local al Spațiilor Verzi. Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare inventariate

Aproape 180.000 de arbori și 627 de hectare de zone verzi sunt inventariate în Registrul…

15 ore ago

Politehnica se pregătește de mâine în Antalya, acolo unde va juca următoarele trei partide amicale

În perioada 3-14 februarie Politehnica va efectua cantonamentul de iarnă în regiunea Antalya, din Turcia.…

16 ore ago