Sport

Fotbalul rezervat juniorilor se suspendă în România cu o singură excepţie

Federația Română de Fotbal, în urma consultărilor avute cu reprezentanții cluburilor, a decis să încheie sezonul competițional pentru copii și juniori. Singura competiție care nu se încheie este Liga Elitelor U19, a cărei câștigătoare are dreptul de a participa în UEFA Youth League.

În urma consultărilor avute cu membrii afiliați, din dorința de a proteja copiii și a diminua riscul infectării, având în vedere și faptul că nu există o miză competițională de tip retrogradare/promovare, dar și pentru a putea începe pregătirea sezonului următor, FRF a luat decizia de a anula toate competițiile de copii și juniori de pe teritoriul României pentru sezonul 2019/2020, în total 31 de competiții. În același timp s-a căzut de acord ca reluarea antrenamentelor să reprezinte prioritatea cluburilor imediat ce condițiile sanitare și legale o vor permite.

Anterior, pe 9 martie, FRF luase hotărârea de a întrerupe toate competițiile de copii și juniori organizate de FRF și Asociațiile Județene de Fotbal până la redeschiderea școlilor.

Competițiile anulate în sezonul 2019/2020 prin decizia de astăzi a comitetului de urgență

JUNIORI:

U19: Campionatul Național U19, Campionatul Județean U19, Cupa României U19, Supercupa României U19
U17: Liga Elitelor U17, Campionatul Național U17, Campionatul Județean U17, Cupa României U17, Supercupa României U17
U16: Liga Elitelor U16
U15: Liga Elitelor U15, Cupa României U15, Supercupa României U15
U14: Turneul Speranțelor
U13: Campionatul Național U13
U11: Campionatul Național U11
U10: Interliga Națională
U9: Interliga Națională
U8: Interliga Națională
U7: Interliga Națională

*Liga Elitelor U19, întreruptă prin decizia Comitetului de Urgență din 9 martie, rămâne suspendată, urmând să se găsească o soluție pentru a se stabili echipa ce va participa în UEFA Youth League.

JUNIOARE:

U15: Campionat Național U15
U13: Campionat Național U13

FUTSAL:

U19: Campionat Național U19, Liga Elitelor U19, Cupa României U19

GRASSROOTS:

ONSS – Învățământ primar
ONSS – Învățământ gimnazial
ONSS – Învățământ liceal
Campionat Național Universitar
Campionat Național Universitar de Futsal
Campionat Unificat în 7

*Cupa Satelor, Cupa Tymbark Junior și Fotbal și feminitate, întrerupte și ele în urma deciziei Comitetului de Urgență din 9 martie, se amână pentru toamnă, datele de disputare urmând să se stabilească ulterior, în funcție de evoluția situației în ceea ce privește epidemia COVID-19.

Pe plan judeţean, cel mai mult au de suferit ASU Politehnica, LPS Banatul, Ripensia şi CSS Lugoj cu echipe angrenate în competiţiile de juniori şi cu poziţionară bune în clasamente.

 

 

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Se introduce stația Hornbach pe rutele de transport public din Moşniţa Nouă

Transportul public va fi mai accesibil pentru comunitatea din Moşniţa Nouă. Începând cu data de…

4 ore ago

Cerere de finanțare de 14 milioane de euro. Pas decisiv în realizarea MultipleXity, obiectivul care urma să reprezinte Timișoara la momentul TM2023

Primăria Timișoara ne anunță că a depus la ADR Vest cererea de finanțare pentru realizarea…

10 ore ago

CCIA Timiș face înscrieri pentru o nouă serie a cursului de marketing digital

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru cea de-a treia serie…

10 ore ago

Timișoara devine capitala șahului românesc în debutul anului competițional 2026

Federația Română de Șah anunță că anul competițional 2026 va debuta în forță la Timișoara,…

10 ore ago

Marilen Pirtea solicită acordarea unei atenții sporite pentru educația antreprenorială

Rectorul Universității de Vest Timișoara, Marilen Pirtea, analizează un raport recent al Comisiei Europene, ”Entrepreneurial…

11 ore ago

Arhitecții au prezentat primele imagini ale unui nou spital municipal care se va realiza la Lugoj

O companie românească de arhitectură, specializată pe proiecte medicale, va realize proiectul unui nou spital…

11 ore ago