inundatii
În urma avertizării hidrologice de Cod Roșu, valabilă până la miezul nopții, de creșteri de debite pe râul Bega-bazin superior amonte de Făget, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Timiș a dispus mai multe măsuri și a transmis o serie de recomandări pentru populație. La Făget se va interveni și cu o motopompă de capacitate mare dacă situația o cere.
Cei de la ISU Timiș au solicitat instituirea permanenței la primării și avertizarea populației suplimentar prin sistemul RoAlert. Cei de la ISU Timiș au luat măsuri pentru creșterea capacității operaționale pentru personalul din cadrul Stației de Pompieri Făget și dislocarea în localitatea Făget a unei motopompe de capacitate mare, un încărcător de saci cu nisip, motopompe remorcabile și transportabile. De asemenea, la sediul inspectoratului este activată grupa operativă.
Pompierii de la ISU Banat recomandă populației din zonele vizate de inundații să evite deplasările și să ia măsurile de autoprotecție în perioada de valabilitate a avertizărilor hidrometeorologice.
„Pentru evitarea situațiilor în care viața poate fi pusă în pericol, cetățenii trebuie să respecte următoarele recomandări:
Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…
Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…
Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…
Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…
Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…
Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…