Politica

Titu Bojin şi-a lansat candidatura la preşedinţia CJ Timiş. Deocamdată pe Facebook

Fostul preşedinte al CJ Timiş şi PSD Timiş, Titu Bojin, şi-a anunţat semioficial candidatura pentru un un nou mandat în fruntea judeţului. În acest sens, a fost lansată o pagină specială de Facebook privind susţinerea candidaturii sale. Un singur lucru îi mai lipseşte lui Bojin, respectiv susţinerea politică a unui partid. Sau mai multe.

Titu Bojin nu a ascuns niciodată intenţia de a candida pentru un nou mandat de preşedinte al CJ Timiş, funcţie pe care a ocupat-o în mandatul 2012-2016. El a încercat în ultima perioadă să strângă o alianţă de partide în jurul candidaturii sale formată din PSD, Pro România şi ALDE. Cel mai vehemen refuz l-a avut din partea formaţiunii lui Victor Ponta, în timp ce preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, i-a transmis să se înţeleagă cu actualul preşedinte al CJ Timiş, Călin Dobra, candidatul oficial al partidului. (ALDE nu contează în discuţie!)

De menţionat că Bojin este acum consilier judeţean din partea UNPR, un alt partid care mai există doar în acte. În urma refuzului celor din PSD şi Pro România, foarte probabil, Bojin va merge pe mâna PPU-SL, partidul lui Dan “Felix” Voiculescu, partid care în ultima perioadă înghite la kilogram pe nemestecate tot felul de traseişti politici. Caz în care va face tandem cu eurodeputata Maria Grapini, cea care s-a întors din PSD în PPU-SL. Până îşi va găsi o suţinere politică, fostul preşedinte al PSD Timiş şi-a lansat o pagină de Facebook privind susţinerea candidaturii sale. Pagină denumită – cum altfel? – “Susţinem Titu Bojin, Preşedinte CJT”. De remarcat că fotografia care însoţeşte articolul de fond, îl prezintă pe Bojin la o tăiere de panglică alături de Alin Nica, candidatul PNL la preşedinţia CJ Timiş.

“Timişul este un judeţ cu un potenţial de dezvoltare accelerată. Din păcate, experienţa ultimilor ani nu este una fericită. Incapacitatea de dialog între instituţii, conflictele politice sterile ne-au adus în situaţia în care judeţul Timiş are un excedent bugetar uriaş, iar asta înseamnă proiecte ratate. Acum putem schimba această stare de fapt şi trebuie să alegem un preşedinte al Consiliului Judeţean Timiş capabil să dezvolte regiunea noastră. Titu Bojin are experienţa necesară pentru a conduce CJT, instituţie al cărei preşedinte a fost între 2012-2016. Cu un parcurs profesional solid la Administraţia Apelor, unde a finalizat proiecte importante, mereu în mijlocul oamenilor din judeţ, Titu Bojin e omul de care Timişul are nevoie”, ae arată în articolul de fond al paginii.

 

 

 

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

17 minute ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

4 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

7 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

11 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

12 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

12 ore ago