SCM Timişoara a ajuns la un acord cu încă doi jucători pentru sezonul 2020-2021. Americanul Lewis Dolphin Stallworth IV şi sârbo-bosniacul Nikola Gajic au semnat cu echipa viola şi vor evolua în alb-violet sub comanda antrenorului-manager Dragan Petricevic.
Stallworth se află la prima experiență în România, în sezonul trecut evoluând în Superliga din Ucraina, la Zaporizhye, unde a înregistrat medii statistice de 14.7 puncte, 3.3 recuperări, 4.3 pase decisive, pentru 12.7 la eficiență.
Acolo a fost coleg cu Brandon Randolph, legitimat la SCM în stagiunea 2018-2019. Stallworth are 24 de ani, măsoară 1,85 metri şi s-a născut la Newhall, în statul California. Poziţia sa de bază este cea de conducător de joc, iar echipele la care a mai evoluat sunt UTEP Miners, Citadel Bulldogs şi Texas-RGV Vaqueros.
„Sunt încântat să evoluez pentru SCM Timişoara în cel de-al doilea meu sezon la nivel profesionist. România este o ţară frumoasă, un loc grozav în care să locuieşti, iar campionatul de aici are echipe care joacă împotriva unor formaţii de top din Europa. Antrenorul Dragan Petricevic şi ceilalţi componenţi ai staff-ului mi-au oferit şansa de a semna cu Timişoara şi de a pune umărul la îndeplinirea obiectivelor acestei echipe. Am speranţa că ne vom ridica la cel mai înalt nivel. Antrenorul şi-a exprimat încrederea în mine ca jucător şi mi-a prezentat o oportunitate de a face un pas mare în carieră după sezonul petrecut în Ucraina. Abia aştept să vin în România şi să încep munca, să ajut la obţinerea unor performanţe importante. Ne vedem în curând!”, a declarat Lewis Dolphin Stallworth IV.
Nikola Gajic are 29 de ani, vârstă împlinită în această săptămână, şi este fundaş. În sezonul trecut a evoluat la KK Bratunac, în Bosnia-Herţegovina, şi ultima dată la BCM U Piteşti. De-a lungul carierei a mai jucat la Jacksonville Juco (SUA), Stephen F. Austin State University (SUA), OKK Spars Sarajevo (Bosnia-Herţegovina), Sixt Primorska (Slovenia), BC Igokea Aleksandrovac (Bosnia-Herţegovina) şi Helios Suns Domzale (Slovenia).
„Sunt foarte bucuros că voi evolua la SCM Timişoara. Toată lumea vorbeşte despre frumuseţea acestui oraş şi despre faptul că are suporteri grozavi care iubesc baschetul. Vom lupta cu toate puterile, vom da totul pentru a obţine rezultate pozitive”, a spus Nikola Gajic.
Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…
Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…
În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…
Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…
La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…
Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…