Administratie

Lucrările la centură vor impune restricţii de circulaţie pe DN 59. Şantierul înaintează în mai multe puncte

Lucrările efectuate la Centura Sud au ajuns la DN 59, iar din această cauză se va circula cu restricţii în perioada următoare. La intersecţia cu drumul spre Peciu Nou se va construi un pasaj suprateran.

Activitatea desfăşurată pe şantierul Centurii Sud continuă. Lucrările la varianta de ocolire Timișoara Sud au ajuns să intersecteze două drumuri naționale care asigură accesul spre Timişoara. Primul punct unde șoferii pot vedea utilajele antreprenorului care se ocupă de proiect este pe DN 59, Timișoara – Moravița, în apropiere de DJ 593, spre Peciu Nou.

În această zonă se lucrează la execuția culeei pentru pasajul suprateran și la sensul giratoriu la nivel din intersecția DN 59 cu DJ 593. Din acest motiv, participanții la trafic trebuie să știe că se va circula cu restricții. O altă zonă cu restricții va fi pe DN 6, la ieșire din Timișoara spre Lugoj, pe unde se va asigura accesul utilajelor la șantierul centurii.

În ceea ce privește lucrările desfășurate săptămâna aceasta, a avut loc demolarea construcțiilor de pe culoarul centurii, devierea unor canale ale ANIF, cofrare și

săpături la podețe, precum și continuarea cercetărilor arheologice la situl 7, toate în zona Utvin. De asemenea, continuă decopertarea stratului vegetal, se efectuează defrișări și curățarea terenului în zona Moșnița Nouă, dar şi realizarea de umpluturi la rampele de acces și consolidarea culeelor pentru podul provizoriu peste canalul Bega, în zona Ghiroda.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

22 de minute ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

29 de minute ago

”Colind și bucurie” alături de artişti consacraţi ai Banatului

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului…

52 de minute ago

„Orașul Florilor” s-a așezat acasă

Întrebați pe stradă în Timișoara câți știu de Casa Muhle, de povestea ei, și nu…

3 ore ago

Asociația Inițiativă în Educație – acolo unde învățarea devine bucurie, iar comunitatea devine familie

În Timișoara, într-o lume în care educația și binele copiilor devin tot mai mult o…

4 ore ago

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

19 ore ago