Zâmbete amare

Optimistul mesaj al doctorului Virgil Musta

Într-o perioadă în care numărul de infectări cu coronavirus creşte alarmant, şi nu doar în România (vedeţi ce se întâmplă în Statele Unite!), am văzut şi un mesaj, pe care, personal, îl văd ca dătător de speranţă. Unul venit de la o personalitate medicală incontestabilă, iar nu de la un politruc care se pricepe la toate. Mă refer aici la o declaraţie a cunoscutului doctor timişorean Virgil Musta, unul din medicii care s-au aflat, chiar de la început, în prima linie a luptei cu acest virus.

Spunea Virgil Musta, zilele trecute, că noii infectaţi cu COVID-19 au ceva în comun: „nu cred că există virusul și nu s-au protejat deloc.” Evident, afirmaţia are o şi o doză de exagerare, fiind însă un strigăt disperat al unui om care a văzut imensul pericol al virusului la adresa inconştienţilor care, din varii motive, minimalizează gravitatea situaţiei.

Spun însă că mesajul Musta este unul foarte optimist, luând ad litteram afirmaţia lui. Şi îmi recunosc şi o doză de cinism, dar asta nu ar trebui să supere pe nimeni. Aşadar, dacă Virgil Musta are dreptate, se pot întâmpla următoarele lucruri. În primul rând, cei care conştientizează pericolul COVID-19 şi respectă regulile sanitare nu se îmbolnăvesc. Ceea ce e un lucru excelent.

În al doilea rând, “conspiratofagii” care spun că virusul nu există, că e o “făcătură” oculto-iudeo-masonică-sorosistă etc. iar n-au de ce să fie supăraţi, dacă se vor îmbolnăvi. Poţi să fii supărat, atunci când te îmbolnăveşti de o boală care nu există? Evident că nu. Trebuie să-i plângem pe cei care se infectează, văzându-i că au făcut toate eforturile din lume pentru a se îmbolnăvi? În teribilismul lor de-a dovedi că nu există COVID-19. Medicul Musta se luptă de mult timp pentru a-i trezi pe aceşti inconştienţi, a făcut multe declaraţii în acest sens, dar fără mare succes. Se pare că, în cazul lor, cel mai bun lucru care li se poate întâmpla este să se infecteze cu coronavirus.

Şi nu-i vorba doar aceşti loviţi în cap cu conspiraţii mondiale. În ultimele două zile, din cauza unei decizii a CCR, sute de români infectaţi au ajuns pe stradă, fiind adevărate “bombe” cu viruşi. Ar trebui să vărsăm vreo lacrimă dacă Valer Dorneanu sau vreun alt dinozaur din CCR s-ar îmbolnăvi? Atâta timp cât aceşti ciocli au făcut tot posibilul ca să zădărnicească eforturile autorităţilor de-a limita răspândirea virusului. Ar vărsa cineva vreo lacrimă, dacă s-ar îmbolnăvi şi Avocatul Poporului, care a făcut exact acelaşi lucru precum cei din CCR? Cică în numele drepturilor şi libertăţilor individului.

Nu ştiu cum se face, dar atât Avocatul Poporului, cât şi judecătorii CCR au o percepţie mai aparte asupra acestor drepturi. În ultimii ani, de exemplu, au apărat doar drepturile infractorilor, dar nu i-a îngrijorat deloc drepturile victimelor acestora. Acum sunt sensibili la “drepturile” unora de a-i îmbolnăvi pe cei sănătoşi. Ceea ce în fond, e un fel de crimă. Dar dacă mă întorc la vorbele lui Virgil Musta şi doar cei cu conspiraţii pe neuron(i) se înfectează, se poate spune că tot răul e spre bine. Şi o speranţă la orizont pentru oamenii normali din această ţară. Iar cu cât mai mulţi români vor deveni normali, cu atât mai puţine victime ale virusului vom avea.

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

5 minute ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

29 de minute ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

36 de minute ago

”Colind și bucurie” alături de artişti consacraţi ai Banatului

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului…

59 de minute ago

„Orașul Florilor” s-a așezat acasă

Întrebați pe stradă în Timișoara câți știu de Casa Muhle, de povestea ei, și nu…

3 ore ago

Asociația Inițiativă în Educație – acolo unde învățarea devine bucurie, iar comunitatea devine familie

În Timișoara, într-o lume în care educația și binele copiilor devin tot mai mult o…

4 ore ago