Sănătate

SARS-Cov2. Situația din ultimele 24 de ore, din Timiș. 14 pacienți în Terapie Intensivă

Aproape 180 de pacienți cu coronavirus sunt internați în spitalele din Timiș. 14 sunt la Terapie Intensivă. În Timiș sunt opt focare active, iar la Făget a mai apărut un caz pozitiv.

179 persoane cu Covid-19 sunt internate în spitalele din Timiș, potrivit Instituției Prefectului, iar în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă sunt internați 14 pacienți.

De miercuri până joi, în Timiș au fost procesate 1.875 teste Covid-19, descoperindu-se 68 de cazuri pozitive. Au murit 79 de persoane cu SARS-Cov2 în Timiș, trei în ultimele 24 de ore.

Direcția de Sănătate Publică transmite că în Timiș sunt opt focare de Covid-19 active, iar la Făget a mai apărut un caz nou. Orașul se află în carantină.

Focarele active din Timiș:

TIMIȘOARA UNITATE PROCESARE CARNE – 219 cazuri confirmate – Focar in supraveghere

COMUNITATE sat/ comună – 11 cazuri confirmate- Focar in supraveghere

CENTRU privat de îngrijiri paliative – 12 cazuri confirmate – Focar in supraveghere

UNITATE ECONOMICĂ – 5 cazuri confirmate – Focar in supraveghere

SPITALUL CLINIC MUNICIPAL TIMIȘOARA – 4 cazuri confirmate- Focar in supraveghere

CENTRU pentru minori – 3 cazuri confirmate- Focar in supraveghere

SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA TIMIȘOARA – 19 cazuri confirmate- Focar in supraveghere

ZONA FĂGET – 65 cazuri confirmate, dintre care două decese.

În cursul zilei de ieri au fost carantinate, în județul Timiș, un număr de 69 persoane și au intrat în izolare 58 persoane. 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Marilen Pirtea: “PSD a încasat în Parlament, nu doar o înfrângere, ci o lecție”

Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…

O oră ago

Lucrările de construcție la Centura Timișoara Vest pot începe și oficial/VIDEO

Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…

4 ore ago

Un individ care a aruncat deşeuri pe domeniul public din Ghiroda a fost prins cu ajutorul sistemului de supraveghere din comună

Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…

5 ore ago

Proiecte importante sub egida Grupurilor de Acțiune Locală! Se crează Federația GAL-urilor Urbane

Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…

5 ore ago

Proprietarii afectați de construcția Variantei de ocolire Timișoara Vest, expropriați în baza HG 654 din 20.08.2025

Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…

5 ore ago

Primăria a marcat primele locuri de parcare destinate șoferilor firmelor de distribuție, în Zona Cetate. Rezervarea, online

Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…

6 ore ago