Politica

Cristian Moş despre alianţe postelectorale: „Exclus PSD şi ALDE!”

USR PLUS nu exclude alianţe administrative, după alegerile locale, cu orice formaţiune, cu excepţia PSD şi ALDE. În funcţie de cine câştigă preşedinţia CJ Timiş, Raul Olajos sau Cristian Moş sunt propunerile USR PLUS pentru o funcţie de vicepreşedinte al instituţiei.

Două săptămâni şi jumătate ne mai despart de alegerile locale din 27 septembrie. Cu toate că toţi candidaţii implicaţi îşi canalizează acum toate eforturile pe ceea ce a mai rămas din această camanie electorală, este imposibil să nu se gândească şi la alianţele postelectorale care se vor face. Este şi cazul lui Cristian Moş, candidatul USR PLUS la preşedinţia CJ Timiş.

„Noi dorim să discutăm aceste lucruri doar după alegeri. Nu vreau să discut acum despre negocioeri şi alianţe. Vreau să spun însă că vrem să facem negocieri pe proiecte administrative, iar acolo suntem deschişi pentru toată lumea”, ne-a declarat Moş.

La insistenţele deBanat privind partidele cu care USR PLUS nu ar intra într-o alianţă administrativă, Moş a fost clar: „Exclus PSD şi ALDE!”.

În altă ordine de idei, în USR PLUS s-a discutat şi cine va fi propunerea formaţiunii pentru un scaun de vicepreşedinte al CJ Timiş. Astfel, în cazul în care Moş va câştiga preşedinţia CJ Timiş, propunerea va fi Raul Olajos (PLUS). În cazul în care va pierde, candidat va fi chiar Moş. În schimb, candidatul formaţiunii pentru o funcţie de viceprimar al Timişoarei va fi stabilit de viitorii consilieri municipali ai USR PLUS.

 

 

Share
Published by
Alex Nestor
Tags: usr-plus

Recent Posts

Fantastice! Fetele de la Poli au învins Clujul categoric, chiar în deplasare

Cine se aștepta?! Și cu atât mai frumos este. Fetele de la Poli au învins…

4 ore ago

CJT pregătește documentația pentru a putea amenda STPT. Măsura, luată după amendarea de către PMT a autobuzelor de Giroc

Președintele Consiliului Județean Timiș, Al fred Simonis, a anunțat că în aceste zile se lucrează…

6 ore ago

Primăria Timișoara analizează cinci oferte pentru viitorul sistem de ticketing. Finanțarea, fără bani din PNRR

Municipalitatea timișoreană are de ales între cinci oferte depuse pentru obținerea și instalarea unui sistem…

8 ore ago

Francofonia, celebrată la UPT: o călătorie culturală între limbă, film și literatură

Eveniment multicultural deosebit. La mijloc de martie, Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a devenit un veritabil…

8 ore ago

DRDP Timișoara, nevoită să curețe din nou gunoaiele aruncate de oameni pe marginea drumurilor/VIDEO

Angajații de la Direcția de Drumuri și Poduri Timișoara sunt din nou nevoiți să curețe…

9 ore ago