Paul Stanescu, Sorin Grindeanu, Marcel Ciolacu, Alfred Simonis
Proaspătul prim-vicepreşedinte PSD, Sorin Grindeanu, a declarat joi, la finalul unei şedinţe de partid, că social-democaţii nu exclud, în perspectiva alegerilor europarlamentare, să facă o alianţă cu alte partide. Vizate sunt ALDE, Pro România şi formaţiunea lui Dan Voiculecu, PP-USL.
PSD va lua luni o decizie cu privire la alianţele pe care le va face la alegerile parlamentare. În acea zi se va desfăşura o nouă şedinţă a Consiliului Politic Naţional al partidului.
„Un alt subiect dezbătut astăzi (joi – n.r.), în şedinţa Consiliului Politic Naţional, a fost cel legat de posibilele alianţe. Decizia politică a fost amânată pe luni, când vom relua şedinţa CPN”, a spus Grindeanu la finalul şedinţei conducerii PSD, potrivit G4Media.
Întrebat cu ce partide este PSD în discuţie pentru o eventuală alianţă la parlamentare, Grindeanu a afirmat: „Există partidele cu care am avut şi în trecut alianţe, fie că vorbim de ALDE, fie că vorbim de alianţe punctuale în Parlament cu Pro România sau PP-USL, sunt discuţii pe care în aceste zile e normal să le avem, astfel încât luni să avem un tablou complet şi să ştim în ce stadiu suntem”.
El a adăugat că în acest moment „nu este exclusă alianţa” cu niciunul dintre cele trei partide. De menţionat că actualul preşedinte al PSD, Marcel Ciolacu, a fost până acum reticent în a forma alianţe, mai ales cu ALDE şi PP-USL, formaţiuni care n-au cum să treacă pragul electoral.
România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…
În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…
Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…
Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…
Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…