Invatamant

Teama de Covid-19 i-a determinat pe părinții ai sute de elevi din Timiș să ceară ca aceștia să facă cursuri online

Teama de Covid-19 și alte motive i-au determinat pe părinții a 359 de copii din Timiș că ceară ca aceștia să facă cursuri online. Aceștia au depus o cerere prin care solicită ca elevii să facă cursuri online. Le-a fost aprobată.

În școlile din județ sunt 150 de cadre didactice care fac cursuri în sistem online, de acasă, din care 14 se află în carantină sau izolare, 101 au motive de boală justificate, iar 35 au în familie persoane cu boli cronice, conform Inspectoratului Școlar Județean.

Sunt 1.469 elevi în Timiș care fac cursuri în sistem  online, de acasă (fără cei de la Școala nr.19, care este în scenariul roșu). Din cei 1.469 elevi, 36 se află în carantină sau izolare, 487 au motive de boală justificate, 623 au membri ai familiei cu boli cronice și 359 fac cursuri online, de acasă, din alte motive, nejustificate medical.

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Timiș transmit că elevii care fac cursuri de acasă din motive nejustificate sunt cei în cazul cărora, părinții, din teama de a se infecta cu Covid-19 sau alte motive au solicitat urmarea cursurilor la domiciliu, online.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

7 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

10 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

12 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

12 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

13 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

13 ore ago