Sport

Vizită la Cluj a rugbiştilor timişoreni cu un singur obiectiv: victoria

Sâmbătă și duminică, 26 și 27 septembrie, sunt programate partidele contând pentru etapa a 2-a din cadrul Cupei României, la malul mării Tomitanii Constanța urmând să întălnească pe Dinamo București, în timp ce în Parcul Sportiv “Iuliu Hatieganu”, față în față se vor afla Universitatea Cluj și SCM Timișoara.

În Seria Vest, Universitatea Cluj va fi duminică în fața unui nou examen dificil, studenții, învinși categoric în prima etapă de Știința Baia Mare, campioana en-titre, 6-96, vor întâlni de această dată vicecampioana în exercițiu, SCM Timișoara. Așadar un program și o grupă infernală pentru clujeni, în timp ce trupa bănățeană este cu gândul la puncte și mai ales la următorul meci, derbyul grupei în reeditarea finalei SuperLigii CEC Bank împotriva „zimbrilor”.

Cele două echipe s-au întâlnit și în ediția trecută a Cupei României, fiind și atunci repartizate în aceeași grupă. La Cluj-Napoca, bănățenii s-au impus cu 40-3 pentru că în retur tot aceștia să aibă câștig de cauză cu rezultatul de 67-7. Ca un aspect interesant, ultima partida directă a avut loc în cadrul SuperLigii, atunci Universitatea Cluj a propus marea surpriză, o victorie cu 27-19.

Timișoara va merge la Cluj, pentru jocul programat duminică de la ora 11.00, fără câțiva jucători de bază. Mihăiță Lazăr are o formă ușoară de coronavirus, Simionescu este accidentat încă din finala Superligii de acum două săptămâni de la Brașov, iar Pungea este în refacere după o lovitură la cot. Chiar și așa, trupa pregătită de Vali Calafeteanu este favorita certă a acestei partide.

 

 

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

6 ore ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

7 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

7 ore ago

Generația de aur a juniorilor CFR Timișoara se pregătește în Antalya pentru un an cu multe provocări

În ciuda dificultăților și a problemelor cotidiene, la Gara Mare se face un proiect fantastic,…

9 ore ago

A devenit funcțională stația de autobuz nou înființată la Parcul Botanic

Așa cum Primăria Timișoara anunțase în urmă cu mai multe luni, la Parcul Botanic a…

10 ore ago

La Oloșag a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. Au fost luate deja primele măsuri

În județul Timiș a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. De această…

10 ore ago