Invatamant

Mai bine mai târziu? Mii de tablete vor ajunge în Timiș pentru elevii care vor să facă școală online

Chiar dacă școala online a început de săptămâni bune, sunt mii de elevi din Timiș care nu au de pe ce face cursuri online. Ajung, în aceste zile, în județ, aproape 3.000 de tablete de la Ministerul Educației.

Tabletele, 2.928 la număr, vor ajunge în această săptămână în Timiș, din direcția Ministerului Educației. Ministerul va trimite în total, în Timiș, 6,367 tablete, deși elevii de aici au nevoie de 7.360.

Necesarul la nivelul județului este de 7.360 tablete. Mai facem o interogare a directorilor unităților de învățământ referitor la tablete, a spus Marin Popescu, inspector școlar general de Timiș.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

7 minute ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

32 de minute ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

35 de minute ago

CSM Lugoj, în scădere de formă! Eșec categoric acasă cu Voluntariul

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…

58 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

23 de ore ago