Biblioteca Universității Politehnica Timișoara și-a premiat ca în fiecare an, de Dragobete, cei mai activi cititori. În 2021, la cea de-a IV-a ediție, care s-a desfășurat miercuri, 24 februarie, în holul central al Bibliotecii UPT, în condițiile speciale determinate de pandemie, au fost premiați trei studenți și un cadru didactic, aceștia fiind cei mai activi utilizatori, după numărul titlurilor consultate.
În cadrul festivității, Sorin Mușuroi, prorector al UPT a făcut o scurtă rememorare a edițiilor precedente, subliniind și latura artistică ce a însoțit fiecare dintre edițiile precedente, și a încheiat cu îndemn la lectură, cu speranța reluării cât mai curând a activităților obișnuite. Agneta Lovasz, directoarea Bibliotecii UPT, a accentuat faptul că, în toata perioada pandemiei, biblioteca nu și-a închis complet porțile, ci a încercat să se adapteze condițiilor speciale impuse de situația epidemiologică, iar Alina Dumitrel, prorector al UPT, și-a exprimat bucuria că în actualul context, în care majoritatea activităților se desfășoară online, preocuparea pentru lectură și cunoaștere în general îi animă pe studenți.
În cadrul celei de-a IV-a ediții a Premiilor Bibliotecii UPT au fost recompensați următorii cititori: Petru Benea, o prezență zilnică la Biblioteca UPT, care a lăudat dotările și serviciile oferite; Ioan Muntian, student la Facultatea de Electrotehnică și Electroenergetică a UPT – premiul I; Florin Vârjan Popescu, student la Facultatea de Automatică și Calculatoare a UPT – premiul II; George Silviu Ciucă, student la Facultatea de Științe ale Comunicării din cadrul UPT – premiul III.
Evenimentul s-a încheiat cu un emoționant recital susținut de Maria Hojda și Horia Crișovan, care au interpretat atât o compoziție proprie a lui Horia („I’m Coming Home My Mom”), cât și o serie de piese din repertoriul internațional („What a wonderful World”, „Red Bone”, „Dance Monkey”). Ambii artiști și-au mărturisit emoția, dar și bucuria, de a cânta din nou, după mult timp, în fața unui public, chiar și restrâns ca număr.
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…