Timp liber

Câştigător al Ursului de Aur, filmul „Babardeală cu bucluc sau porno balamuc” va fi proiectat la Timișoara

Şase filme româneşti noi şi apreciate, printre care „Babardeală cu bucluc sau porno balamuc”, de Radu Jude, premiat cu Ursul de Aur, şi documentarele „Lemn”, co-regizat de Monica Lăzurean-Gorgan, şi „Holy Father”, de Andrei Dăscălescu, vor putea fi văzute în proiecţii speciale la a opta ediţie a Festivalului Ceau, Cinema! de la Timişoara, care va avea loc între 15 şi 18 iulie la Grădina de Vară „Capitol” şi Faber.

În afara competiţiei de şase filme realizate de regizori din România aflaţi la început de drum, Ceau, Cinema! propune de asemenea o selecţie cu câteva dintre cele mai importante filme româneşti ale ultimului an, semnate de cineaşti consacraţi, dar şi premiera a două debuturi surpriză în documentarul de lungmetraj.

Câştigător al Ursului de Aur la Festivalul de la Berlin, „Babardeală cu bucluc sau porno balamuc” (2021), de Radu Jude, va fi proiectat în prezenţa actriţei timişorene Claudia Ieremia. Filmul, interzis sub 18 ani, analizează raporturile dintre individ și societate şi are ca punct de plecare urmările pe care un clip porno de amatori, încărcat de o profesoară de școală generală pe un site specializat, le provoacă în viața acesteia.

De o proiecţie specială va mai avea parte un alt film recent al lui Radu Jude, documentarul „Ieşirea trenurilor din gară” (2020), realizat împreună cu istoricul Adrian Cioflâncă. Prezentat în premieră mondială în secţiunea Forum a ediţiei din 2020 a Festivalului de la Berlin, „Ieşirea trenurilor din gară” este un film de montaj compus în întregime din fotografii de arhivă şi documente referitoare la Pogromul de la Iaşi din iunie 1941.

„Holy Father” (2020), al treilea documentar realizat de Andrei Dăscălescu, va putea fi văzut la gala de închidere. Regizorul şi iubita lui, Paula, află că vor fi părinţi. În timp ce viitoarea mamă se confruntă cu lipsa modelelor de urmat în familia ei destrămată, viitorul tată alege să-şi caute tatăl înstrăinat şi devenit între timp călugăr pe muntele Athos. „Holy Father” a obţinut premiul publicului la Festivalul de Film Astra și premiul special al juriului în competiţia de documentare la Festivalul de la Sarajevo.

Realizat de Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst și Ebba Sinzinger, „Lemn” (2020, co-producţie România-Austria-Germania) este un documentar de lungmetraj care urmărește fenomenul tăierilor ilegale și al comerțului cu lemn din România, Peru, Rusia și China. Filmul se concentrează pe investigații inițiate de Alexander Von Bismarck, unul dintre urmașii lui Otto Von Bismarck și actualul director al organizației non-guvernamentale Environmental Investigation Agency (EIA). Documentarul a fost prezent la CPH:DOX, Sarajevo şi Zurich. Proiecţia este susţinută de Centrul Cultural German din Timişoara.

După avanpremiera de la Festivalul One World Romania, documentarul de debut „Certitudinea probabilităţilor” (2021), de Raluca Durbacă, va avea la Ceau, Cinema! a doua sa proiecţie. Realizat ca o critică ideologică şi alcătuit în întregime din materiale produse de studioul cinematografic „Alexandru Sahia“ în anul 1968, cel mai prosper și optimist an al epocii socialiste, filmul analizează eforturile depuse de către un întreg aparat de stat pentru a asigura stabilitatea socială într-o societate ce susținea că a eliminat relațiile de muncă exploatative și alienante.

În tradiţionala secţiune de filme bănăţene, Ceau, Cinema! va prezenta în premieră documentarul timişorean „Swamp City” (2021), de Ovidiu Zimcea şi Bogdan Puşlenghea, în prezenţa realizatorilor şi a unora dintre protagonişti. Filmul este un studiu al scenei muzicale underground din Timișoara în primul deceniu după căderea regimului comunist.

Programul complet, invitaţii speciali şi biletele vor fi anunţate în curând. Mai multe informaţii pot fi găsite pe paginile de Facebook şi Instagram, precum şi pe site-ul ceaucinema.ro.

Identitatea vizuală a ediției din acest an este asigurată de artistul Benedek Levente.

Ceau, Cinema! este un festival dedicat filmului european, organizat de Asociaţia Marele Ecran şi Asociaţia Pelicula Culturală.

 

 

 

 

Share
Published by
Oana Telescu
Tags: Timişoara

Recent Posts

Explozie la Becicherecu Mic. Un minor a ajuns la spital

Marți, în jurul orei 15:35, ISU Timiș a fost solicitat să intervină pentru asigurare măsuri…

12 minute ago

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…

4 ore ago

CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO

Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…

4 ore ago

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…

5 ore ago

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…

5 ore ago

Ce preferă românii la cumpărarea unei locuințe. 120.000 de euro, două camere și o zonă cât mai bună

Românii caută locuințe la un preț cât mai bun, iar pentru aceasta sunt dispuși să…

6 ore ago