Politica

Dominic Fritz, despre împărţirea banilor din fondul de rezervă al Guvernului, în Timiş: “O răzbunare”/Update

Preşedintele USR PLUS Timiş şi primarul Timişoarei, Dominic Fritz, este convins că modul în care au fost împărţiţi banii de la fondul de rezervă al Guvernului este o răzbunare a PNL. Cele patru primării din Timiş conduse de edili USR nu au primit niciun leu, din cele peste 29 de milioane de lei care au ajuns în judeţ.

În prima sa şedinţă de după ce a fost demis, Guvernul Cîţu a împărţit peste un miliard de lei, de la fondul de rezervă, primăriilor din ţară. Din aceşti bani, 29.226.000 de lei au ajuns în judeţul Timiş. Din 99 de UAT-uri din judeţ, 90 au primit bani, fiind însă o discrepanţă uriaşă între fondurile primite de edilii PNL şi cei ai PSD. Dacă social-democraţii au mai primit ceva bani, în primăriile conduse de edili USR nu a intrat nici măcar un leu. Este vora de Timişoara, Dumbrăviţa, Cenad şi Foeni.

Primar al Timişoarei şi preşedinte al USR PLUS Timiş, Dominic Fritz este convins că la mijloc e vorba de o răzbunare a liberalilor, dar nu înţelege cu ce sunt vinovaţi timişorenii pentru acest lucru.

“Este clar că e vorba de o răzbunare politică a celor din PNL. Dar nu înţeleg cu ce sunt vinovaţi timişorenii. De altfel, sistematic, Timişoara a fost defavorizată de guvernanţi, în ultimii 30 de ani. Şi asta în condiţiile în care Timişoara este cel mai mare contributor la bugetul naţional, după Bucureşti”, a declarat Fritz pentru deBanat.

Primarul a revenit ulterior şi cu o postare pe pagina de Facebook.

„Din 1 miliard de lei pentru municipiile, orașele și comunele României, Timișoara nu a primit niciun leu. La fel ca celelalte localități din Timiș conduse de primari USRPLUS, Dumbrăvița, Cenad, Foeni. Aceste alocări de fonduri nu sunt ”cadouri guvernamentale”, ci reprezintă bani pentru nevoile urgente ale localităților noastre, pentru care contribuim în mod generos la bugetul de stat.
Medgidia, oraș din județul Constanța pe care îl respect, are 10% din locuitorii Timișoarei și a primit o alocare de 20 milioane de lei. Timișoara – nimic.
Miroase a răzbunare politică. Dar cu ce sunt de vină timișorenii pentru ce se întâmplă la București?
Banii din Fondul de rezervă nu sunt pentru primari, nu sunt pentru mine, sunt pentru comunitate, iar Timișoara merită susținută de către Guvern, oricine ar fi primarul Timișoarei.
Timișoara contribuie substanțial la bugetul de stat al României, dar nu primește bani pe măsura contribuției. Nu doar acum, se întâmplă de 30 de ani. De 30 de ani Timișoara contribuie mai mult la bugetul țării decât primește. Adevărul este că Timișoara este ce este prin forțe proprii, datorită spiritului antreprenorial al timișorenilor și investitorilor care au văzut potențialul orașului.
Nevoia urgentă a momentului, pentru Timișoarei este susținerea din bugetul de stat a costurilor pentru continuarea termoficării orașului. Cvadruplarea (!!!) prețului de gaz nu va putea fi suportată doar de bugetul local și nici de abonații Colterm. E matematic imposibil. Dacă vrem să avem căldură în spitalele, școlile și gospodăriile Timișoarei în această iarnă, Guvernul va trebui să își asume o parte a poverii”, a scris Fritz.
Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Prea bătrâni pentru Poliţia Naţională, prea tineri pentru Poliţia Locală?

Imediat după victoria de etapă în cazul pensiilor speciale ale magistraţilor, premierul Ilie Bolojan a…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 2 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 01.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

15 ore ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

22 de ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

22 de ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

22 de ore ago