Primăria Timişoara

Guvernul interimar putea să ajute Timișoara cu bani pentru căldură. Liberalul rebel Cătălin Iapă semna precedenta hotărâre

Unii se complac în situație și spun că nu se puteau da bani pentru Timișoara din cauza interimatului guvernamental, alții stau cu mâna întinsă, ceilalți se fac că nu aud. Cătălin Iapă, fost secretar de stat la Ministerul Dezvoltării ne demonstrează că orașul de pe Bega a primit bani, tot pentru căldură, de la un alt guvern interimar, în aceleași condiții. Atunci se putea!

Singurul … avantaj existent atunci era faptul că și guvernul, și primarul, erau de la același coaliție. Cel care azi caută aliați prin cancelariile partidelor de tot felul pentru a primi sprijin pentru un nou guvern, Nicolae Ciucă, era atunci prim ministru interimar, adică în aceiași poziție în care e acum demisul Florin Cîțu. Atunci s-au dat bani pentru astupat găuri de Colterm, acum nu se mai poate. Cătălin Iapă chiar semna acea hotărâre, prin care 9 milioane de lei ajungeau la Timișoara.

Guvernul poate da rapid bani Timișoarei pentru deblocarea situației grave cu căldura de la COLTERM, chiar dacă e interimar. Anul trecut am făcut asta tot într-un Guvern interimar Primarul Fritz și-a demonstrat incapacitatea de a exercita funcția prea mare pe care o ocupă prin ținerea în frig a jumătate de oraș, dar și a spitalelor, școlilor și altor instituții publice, dar acum trebuie găsite soluții rapide pentru a se da drumul căldurii și apei calde, primarul Fritz și USR vor răspunde pentru ce au făcut orașului. La final de 2020, când am ocupat funcția de secretar de stat la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei și i-am ținut locul domnului ministru Ion Ștefan, m-am ocupat și am alocat fonduri, prin Hotărâre de Guvern inițiată de noi, către orașele care au avut nevoie pentru încălzire. Atunci s-au alocat 9 milioane de lei și către Timișoara, pe lângă alte 11 orașe”, a spus Iapă.

Bani se pot aloca, doar voință și presiune unde și când trebuie este nevoie, ne mai spune fostul secretar de stat.

”Guvernul are mecanisme de a aloca fonduri, chiar dacă e interimar. Exact aceeași situație a fost când s-a emis Hotărârea de Guvern 1098/2020, ca semnatari ai HG-ului suntem: domnul prim-ministru interimar Nicolae Ciucă, eu, ca secretar de stat în locul domnului ministru și domnul ministru al finanțelor Florin Cîțu. Hotărârea e atașată ca poză la această postare, dar se poate consulta și aici: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/235418

O hotărâre similară am propus și am semnat și în cazul a 9 alte orașe. Hotărârea de Guvern 1040/2020. Se poate consulta aici: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/234216”, mai scrie Iapă.

Ce era de făcut pentru ca banii să fie alocați? În primul rând să îi ceri, o condiție în principiu îndeplinită, și să se discute la nivel politic, iar aici Timișoara îl are alături (teoretic) pe reprezentantul ”Echipei câștigătoare”, adică Alin Nica, care este alături de Cîțu și poate să … discute banii.

Hotărârea de Guvern se poate da rapid, până la finalul săptămânii. Asta cu două condiții: 1. Primăria Timișoara să ceară oficial ajutorul Guvernului, exact așa cum a cerut și anul trecut pentru emiterea HG 1098/2020 prin intermediul Prefecturii. 2. La nivel politic, să se discute cu domnul prim-ministru, cu domnul ministru al dezvoltării și cu domnul ministru al finanțelor (singurii miniștri de care ține această problemă) pentru a seta ca prioritară această solicitare în interiorul celor 2 ministere, având în vedere gravitatea situației. Dacă cele două condiții se îndeplinesc, se pot aloca rapid bani Timișoarei și situția, cel puțin pentru o perioadă scurtă de timp, poate reveni la normalitate”, mai spune Iapă.

Mai mult, el chiar își oferă expertiza pentru scrierea documentației și procedură!

Având în vedere că anul trecut am inițiat și propus în Guvern cele două hotărâri și știu toate procedurile de îndeplinit, în detaliu, în cazul în care e nevoie de expertiza mea în legătură cu acest subiect sunt dispus să ajut Primăria Timișoara sau Prefectura Timiș cu demersurile necesare. De asemenea, zilele acestea sunt la București, iar dacă e nevoie de ajutorul meu sunt la dispoziția oricui mi-l solicită pe acest subiect, sunt la fel de deschis să ajut ca și anul trecut, când ajutorul s-a și concretizat pentru Primăria Timișoara, prin primirea a 9 milioane de lei, și asta tot într-un context politic defavorabil, în care la guvernare a fost un guvern PNL, iar primarul de la partidul din opoziție, USR”, a mai relatat Cătălin Iapă.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Dumbrăvița va avea o grădiniță nouă în zona Cora

Primăria Comunei Dumbrăvița anunță demararea proiectului „Construire grădiniță – zona Cora, localitatea Dumbrăvița”, o investiție…

41 de minute ago

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

2 ore ago

Aveți grijă la apometre! Fără a fi izolate pot îngheța

Aquatim readuce în atenția clienților o serie de recomandări importante pentru protejarea instalațiilor de apă…

4 ore ago

Lucrări complexe la Liceul Henri Coandă. Investițiile depășesc 30 de milioane de lei

Lucrările de reabilitare efectuate la campusul Liceului Henri Coandă sunt în curs de derulare. Investiția,…

4 ore ago

Judecătorii CCR puşi de PSD blochează încă o dată reforma pensiilor speciale ale magistraţilor

Curtea Constituţională nu a luat nici astăzi o decizie pe legea privind pensiile magistraților, după…

5 ore ago

Puterea apei în Banatul Montan

În sud-vestul României, în județul Caraș-Severin, există un sistem hidroenergetic complex care alimentează Reșița și…

6 ore ago