Administratie

Primăria Timișoara a reușit în sfârșit să găsească doi ofertanți pentru 500 de coșuri de gunoi, pentru un preț maxim de 900 de lei pe bucată

După luni bune de încercări, majorări de buget alocat, licitații reluate, Primăria Timişoara a reușit miercuri să atragă două firme care să depună oferte pentru dotarea străzilor orașului cu 500 de coșuri de gunoi, la un preț maxim de aproape 900 de lei pe bucată.

Licitația pentru achiziție a fost lansată în 16 decembrie, iar miercuri a avut loc deschiderea ofertelor. Două firme s-au arătat interesate, respectiv Urbio Palagio SRL din Sibiu și Urban Market SRL din București.

Coșurile de gunoi vor avea o capacitate a recipientului/cuvie cuprinsă între 40 și 60 de litri. Ele vor fi realizate din tablă de oțel galvanizată la cald, care să confere coșului rezistență crescută la factorii de mediu și vandalism. De asemenea, coșurile vor avea un mecanism în zona inferioară pentru golire rapidă. Modelul de coșuri va putea fi montat atât pe perete cât și pe stâlp.

Noile coșuri vor fi instalate în zonele în care acestea lipsesc de pe arterele principale de circulație, în piețele publice și în stațiile mijloacelor de transport în comun.

Fiecare coș va avea o garanție de 24 de luni, în condiții normale de utilizare. Valoarea estimată a contractului este de 377.000 de lei (fără TVA). Valoarea finală a contractului va fi determinată de oferta câștigătoare. Criteriul de atribuire este prețul cel mai scăzut.

Pentru a avea succes cu această licitație, primăria a fost nevoită să organizeze nu mai puțin de trei licitații. Iar la fiecare a fost nevoită să sporească semnificativ suma alocată, așa că s-a ajuns la aproape patru ori cât se alocase inițial pentru a atrage pe cineva în competiție. S-a plecat de la 154.605 lei, s-a urcat apoi la 226.504 lei, iar luna trecută, procedura a fost demarată de la alocarea unei sume totale de 448.63 lei. Ca dovadă că inițial caietul de sarcini s-a realizat cât se poate de prost, pentru prima sumă se cereau 1000 de coșuri de gunoi, pentru ca acum, la o sumă de aproape patru ori mai mare să se ceară oar 500 de coșuri. Primăria va urma să plătească maxim 897 de lei pe coș.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Cerere de finanțare de 14 milioane de euro. Pas decisiv în realizarea MultipleXity, obiectivul care urma să reprezinte Timișoara la momentul TM2023

Primăria Timișoara ne anunță că a depus la ADR Vest cererea de finanțare pentru realizarea…

2 ore ago

CCIA Timiș face înscrieri pentru o nouă serie a cursului de marketing digital

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru cea de-a treia serie…

3 ore ago

Timișoara devine capitala șahului românesc în debutul anului competițional 2026

Federația Română de Șah anunță că anul competițional 2026 va debuta în forță la Timișoara,…

3 ore ago

Marilen Pirtea solicită acordarea unei atenții sporite pentru educația antreprenorială

Rectorul Universității de Vest Timișoara, Marilen Pirtea, analizează un raport recent al Comisiei Europene, ”Entrepreneurial…

4 ore ago

Arhitecții au prezentat primele imagini ale unui nou spital municipal care se va realiza la Lugoj

O companie românească de arhitectură, specializată pe proiecte medicale, va realize proiectul unui nou spital…

4 ore ago

Poliţia Locală, noi razii în localuri pe motiv de fumat. De data asta s-au dat şi două amenzi

Polițiștii locali au făcut, în weekend, noi controale pentru verificarea fumatului în localurile din Timișoara.…

4 ore ago