Politica

Primarii şi preşedinţii de CJ-uri îi cer premierului Ciucă bani pentru facturile din energie şi salarii mai mari în administraţia locală

Șefii asociațiilor de primari și preşedinţii de consilii județene se întâlnesc luni la Palatul Victoria cu premierul Nicolae Ciucă. Ei solicită intervenţia Guvernului în plata facturilor la energie, dar şi salarii mai mari pentru angajaţii din administraţia locală.

La întâlnire iau parte reprezentanții Uniunii Naționale a Consiliilor Județene, ai Asociațiilor Municipiilor, Orașelor și Comunelor din România. Principala temă pe ordinea de zi este plata facturilor la energie electrică și gaze naturale pentru instituțiile și companiile din subordinea primăriilor și a consiliilor județene.

Autoritățile locale au transmis în repetate rânduri în ultimele luni că facturile de energie la școli, spitale și companiile municipale de termie au crescut rapid din cauza scumpirii energiei la nivel național.

De asemenea, aceștia cer salarii mai mari pentu angajaţii din administraţia locală. Ei spun că înghețarea salariilor afectează o treime din angajații din primării. În cursul anului 2021, veniturile salariale ale personalului din administraţia publică locală au fost cel mult egale cu veniturile salariale din 2020.

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Primarul Dominic Fritz e optimist pe tema finalizării lucrărilor la stadionul LEGO: ”Tragem tare să terminăm în toamnă”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…

7 ore ago

Aquatim are licența de operare reînnoită pentru următorii cinci ani

Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…

7 ore ago

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

8 ore ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

8 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

9 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

11 ore ago