Politica

Nicu Fălcoi: În acest moment cel mai mare inamic al nostru are un nume: Vladimir Putin

Deputatul USR de Timiş Nicu Fălcoi afirmă că invazia Ucrainae de către Rusia aruncă Europa cu zece de ani în urmă. El afirmă că cel mai mare inamic al lumii civilizate este Vladimir Putin.

Fost pilot militar şi membru al Comisiei de Apărare din Camera Deputaţilor, Nicu Fălcoi a avut, în această dimineaţă, o primă reacţie vizavi de agresiunea Rusiei în Ucraina.

“Moscova sfidează Europa. Cel mai rău scenariu se întâmplă acum în Ucraina. Federația Rusă a atacat Ucraina, așa cum am fost avertizați de atâtea ori în aceste zile. Acest act de maximă violență și agresivitate nu se întâmplă în 1940, ci în 2022, iar ce vedem ne aruncă cu 150 de ani în urmă. Nu are rost să ne ascundem după vorbe frumoase, în acest moment cel mai mare inamic al nostru are un nume: Vladimir Putin, iar Federația Rusă devine o sursă a răului”, a scris Fălcoi pe pagina sa de Facebook

El spune că, având în vedere că trupe rusești au intrat în Ucraina şi din Belarus, face regimul de la Minsk la fel de criminal ca și pe cel de la Moscova. Fălcoi cede că operaţiunile militare vor include şi zona Mării Negre.

“Îmi este greu să cred că Vladimir Putin a ordonat doar o operațiune limitată. Deja agențiile de știri vorbesc de o invazie la scară largă. Din acest motiv, probabil că vom avea mișcări militare care vor include și regiunea Mării Negre. Impactul de securitate și efectele militare în întreaga Europă vor fi devastatoare și va trebui să dăm dovadă de solidaritate și mai ales de voință politică. Din punct de vedere al evoluției imediate este greu de anticipat, Federația Rusă va încerca să își mențină inițiativa prin ofensivă și va fi de așteptat replica militară a Ucrainei. România trebuie să condamne în termeni duri acțiunea Federației Ruse și Belarus. Nu putem accepta ca pacea să fie distrusă de un regim criminal, iar Europa să fie aruncată într-un nou război”, a mai transmis Fălcoi.

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

“Piraţii” lui Alin Popoviciu rămân fără “paradis”. Localul liderului PNL Timiş, executat silit şi evacuat din spaţiul închiriat în Complexul Studenţesc

Localul „Paradisul piraţilor” urmează să fie evacuat din spaţiul pe care îl deţine cu chirie…

57 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 10 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 10.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Cupa României la handbal se decernează la Timișoara!

Turneul final al Cupei României de handbal, la masculin, se va juca la Timișoara. Clubul…

15 ore ago

Primăria Timișoara pune semafoare în intersecția străzilor Brâncoveanu și Eneas

Intersecția dintre bulevardul Constantin Brâncoveanu și strada Eneas va fi semaforizată, a decis primăria. Aceasta,…

16 ore ago

Piața imobiliară timișoreană rămâne cea mai stabilă din România. Valoarea medie a unui credit, 76.400 de euro

Timișoara se remarcă printr-o piață imobiliară percepută ca fiind una dintre cele mai stabile din…

19 ore ago

Primăria Timișoara vrea să sterilizeze gratuit 700 de câini și 300 de pisici. Se caută veterinar executant

În următorii doi ani, la Timișoara ar putea fi sterilizați gratuit 700 de câini și…

19 ore ago