Polițiștii locali din Timișoara au aplicat, în ultimele două săptămâni, 850 de sancțiuni contravenționale conducătorilor auto care au oprit ori staționat neregulamentar în oraș.
Totodată, alți 2.208 conducători auto urmează să fie sancționați ca urmare a aplicării colantelor tip invitație după ce au oprit sau staționat în locuri nepermise.
„Au fost și situații în care s-a impus ridicarea autovehiculelor parcate neregulamentar sau a celor depistate abandonate pe domeniul public, în intervalul menționat fiind ridicate 80 de autovehicule”, ne-au declarat reprezentanții Poliției Locale Timișoara.
Sancțiunile prevăzute de lege pornesc de la 290 lei pentru oprire neregulamentară și pot ajunge până la 725 lei pentru staționare, cu două, respectiv trei puncte penalizare la permis.
În sud-vestul României, în județul Caraș-Severin, există un sistem hidroenergetic complex care alimentează Reșița și…
Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…