Social

Se amână câteva zile restricţiile de circulaţie de pe Calea Stan Vidrighin

Chiar dacă era deja anunțată demararea restricțiilor în circulația rutieră de pe Calea Stan Vidrighin din Timișoara, operațiunea s-a amânat pentru câteva zile. Aceasta și pentru că lucrările deja pornite nu au afectat circulația autovehiculelor.

Lucrările de execuție pentru obiectivul ”Reabilitarea liniilor de tramvai și modernizarea tramelor stradale în Municipiul Timișoara, Traseul 2 – Calea Stan Vidrighin” au început fără a afecta traficul rutier. Restricționarea traficului rutier pe Calea Stan Vidrighin, pe tronsonul cuprins între str. A. Pãunescu Podeanu și sensul giratoriu Piața Gh. Domășneanu trebuia să se aplice din 11 aprilie.

Din cauza lucrărilor de intervenție la rețeaua de gaz, se va decala perioada de execuție a lucrărilor de pe tronsonul cuprins între str. A. Paunescu Podeanu și sensul giratoriu Piața Gh. Domãșneanu.

Astfel, traficul rutier va fi restricționat din data de 18 aprilie, pe o durată de 7 luni, pe tronsonul cuprins între str. A. Păunescu Podeanu și sensul giratoriu Piața Gh. Domășneanu, iar  pe sensul de mers Piața Gheorghe Domășneanu – strada Aurel Podeanu circulația se va desfășura în dublu sens, cu câte o bandă pe sens.

În zonă, se vor derula două proiecte strategice, primul fiind cel de reabilitare a rețelelor de apă și canalizare, care beneficiază de fonduri europene atrase de Aquatim. Al doilea proiect este cel de reabilitare a liniilor de tramvai și modernizare a tramelor stradale de pe Calea Stan Vidrighin, cu o valoare de aproximativ 83 de milioane de lei (TVA inclus), termenul de execuție fiind de 30 de luni.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fabi Marincu, meci de senzație în victoria cu CSU Alba Iulia. Din păcate, un record excelent a fost stopat în meciul de astăzi

Penultimul joc din 2025 pentru alb-violeți a fost disputat acasă, împotriva echipei CSU Alba Iulia,…

10 ore ago

Nicio șansă pentru Dumbrăvița la Voluntari. Bănățenii au intrat pe teren doar cu gândul să nu primească multe

De neînțeles comportarea Dumbrăviței din meciul de la Voluntari, unde a intrat să se apere.…

13 ore ago

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

15 ore ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

15 ore ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

16 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

16 ore ago