Administratie

A fost semnat contractul de construire al noului terminal plecări externe de la Aeroportul Internațional Timișoara

Problema contestației depuse în proiectul pentru ridicarea noului terminal plecări externe de la Aeroportul Internațional Timișoara a fost rezolvată, iar contractul de construire al acestuia a fost semnat la București. Rezultatul final anunțat se păstrează, societatea Concelex merge mai departe, iar contestația Strabag a fost respinsă.

Marți, la Ministerul Transporturilor au fost semnate contractul pentru construirea noului Terminal de plecări curse externe al Aeroportului Internaţional Timișoara Traian Vuia și ordinul de începere a lucrărilor pentru același obiectiv.

Câștigătorul licitației pentru proiectul „Servicii de elaborare a documentației tehnico-economice (fazele D.A.C., P.T., D.E.) și realizarea pe baza acesteia a lucrărilor de executare pentru edificarea unei construcții cu destinația «Terminal plecări curse externe», cu asigurarea inclusiv a serviciilor de asistență tehnică din partea proiectantului”, a fost desemnat în 25 martie 2022. Din cele șase asocieri constituite pentru ofertare inițială – Strabag, Concelex, Bog’Art, Kesz Construcții România, Elidiclau Prest și Construcții Erbașu, respectiv trei selectate pentru etapa finală – Concelex, Construcții Erbașu și Strabag, oferta desemnată câștigătoare a fost cea depusă de SC Concelex SRL (lider de asociere) – SC Concelex Engineering SRL – SC Convcrete&Design Solution SRL – SC Metroul SA.

În data de 6 aprilie 2022, la C.N.S.C. (Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor) a fost înregistrată contestația SC Strabag SRL (de pe locul II) referitoare la procedura de achiziție publică. Prin decizia nr. 967/C1/848 din 09.05.2022, C.N.S.C. a respins ca nefondată contestația depusă și a confirmat decizia Aeroportului Internațional Timișoara Traian Vuia de desemnare a câștigătorului licitației, Concelex SRL.

Licitația pentru noul terminal de plecări curse externe a fost lansată pe 3 septembrie 2021. Valoarea estimată a lucrărilor de construire este de 88,99 de milioane de lei iar termenul limită de finalizare a construcției este 31 decembrie 2023. Terminalul va avea o suprafață construită de 12.000 mp, 6 filtre de securitate, 18 ghișee check-in, 6 porți de scanare automată a documentelor.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Vor avea loc lucrări la linia de cale și va fi deviată temporar circulația tramvaielor de pe liniile 1 și 5

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, în perioada 27 februarie, ora 04.00 –…

40 de minute ago

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie disponibilizaţi, după ultima decizie a Guvernului

Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie concediaţi în urma Ordonanţei…

O oră ago

CJ Timiș s-a mișcat rapid și a lansat deja licitația pentru modernizarea drumului de piatră dintre Moșnița Veche și Ghiroda

La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…

2 ore ago

Planurile Urbanistice ale Timișoarei sunt disponibile gratuit, în sistem digital, online

Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…

2 ore ago

Se stabilesc detaliile Târgului de Paști. Va avea loc în Piața Libertății, între 27 martie și 14 aprilie

Casa de Cultură a Municipiului Timişoara, în parteneriat cu Centrul de Proiecte și Organizația de…

5 ore ago

Rețea de trafic de droguri, destructurată! Printre suspecți sunt și cei care aprovizionau copiii criminali din Cenei

Joi, 26 februarie 2026, polițiștii BCCO Timișoara, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara,…

5 ore ago