Aeroportul Timisoara
Aeroportul Internațional Timișoara oferă peste 102 milioane pentru o firmă care să se ocupe de proiectarea și realizarea unui nou sistem de securitate ultramodern, care va avea inclusiv o celulă de criză în caz de necesitate. Cea mai mare parte a banilor vin din fonduri europene.
Poarta aeriană a Banatului va avea unul dintre cele mai bine puse la punct sisteme de securitate dintre aeroporturile din această parte a Europei. Pe SEAP a fost lansată licitația pentru proiectul ”Servicii de elaborare a Proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, asigurarea serviciilor de asistență tehnică din partea proiectantului și execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiții „Sistem integrat de securitate aeroportuară” (SISA)”. Acesta are la dispoziție o sumă imensă, de 102,1 milioane de lei, adică aproximativ 25 de milioane de euro,
În urma implementării noului sistem de securitate se va realiza un sistem video cu circuit închis care va oferi imagini din zonele publice ale aeroportului, inclusiv zonele de operațiuni aeriene, se vor moderniza punctele de acces, va fi instalat un sistem de control și monitorizare a autovehiculelor și a accesului acestora în interiorul aeroportului. Mai este prevăzută și instalarea unei substații PSI. Unul dintre cele mai interesante puncte prevede realizarea unui spațiu unde va fi instalată o celulă de criză, de unde să poată fi coordonate activitățile aeroportuare în situații speciale.
Proiectarea noului sistem va dura trei luni, iar execuția ale nouă luni.
Finanțarea în valoare de 102, 1 milioane de lei, plus TVA, este asigurată prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020 (POIM), din surse proprii ale AIT și din fonduri de la bugetul de stat.
Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…
Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…
Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…
CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…
Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…
Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…