Consiliul Judeţean Timiş

Ce prețuri medii estimează CJ Timiș la produsele agricole pentru anul viitor: oul la 0,55 de lei, laptele 2,10 lei litrul, iar cartofii la 1,50 de lei kilogramul

Ce prețuri medii estimează CJ Timiș la produsele agricole pentru anul viitor: oul la 0,55 de lei, laptele 2,10 lei litrul, iar cartofii la 1,50 de lei kilogramul

Un ou va avea prețul mediu de 0,52 lei pe bucată, un kilogram de cartofi 1,50 de lei, laptele de vacă 2,10 lei litrul, mierea de albine 25 de lei kilogram, iar… iarba 0,30 de lei kilogramul. Acestea sunt prețurile medii pe care cei de la Consiliul Județean Timiș le-au stabilit pentru anul viitor.

Ele vor fi prezentate săptămâna viitoare consilierilor județeni pentru a fi votate în ședința de plen. Acestea sunt prețurile medii în anul 2023, ale produselor agricole pe baza cărora se calculează impozitul la veniturile din arendă, exprimate în natură. Noile prețuri ar urma să fie luate în considerare începînd cu data de 1 ianuarie 2023.
În ceea ce privește grâul, prețul oferit este de 1,50 lei pe kilogram, la porumb boabe de 1,20 de lei, orz 1,30 de lei, floarea soarelor 2,50 de lei, rapiță 3,25 lei.
Pentru un kilogram de roșii din cultura de câmp preșul este de 4 lei pe kilogram. Carnea de porc ar costa 6,24 de lei pe kilogram în viu, cea de bovine 13 lei, iar cea de oaie de 8 lei pe kilogram. Carnea de pasăre este estimată la 6,5 lei pe kilogram.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

9 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

12 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

12 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

13 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

14 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

15 ore ago