Proiectul presupune organizarea a două evenimente cultural-educative: Workshop și Conferință, după care vor urma o expoziție și lansarea catalogului Design Talks 2022.
Datele cronologice vor fi: Workshop: 19-20 octombrie 2022 / între orele 12 – 16; Conferință: 10 noiembrie 2022 / între orele 12 – 16
Locația evenimentelor: Galeria Mansarda FAD (Timișoara, Str. Oituz, nr. 4).
Workshop-ul „Diferit-Invaziv” descrie succint termenul de ”guerilla”, folosit în advertising, și presupune implementarea unor idei creative de publicitate de tip Guerilla pe una din cele trei direcții: branduri locale, evenimente locale, noțiuni de cultură civică (consumul sustenabil, păstrarea spațiului curat, empatia, sănătate, etc.). Designerii, studenții FAD, au rolul de a găsi soluții creative de rezolvare a necesităților expuse în raport cu spațiul urban.
Conferința continuă sesiunea anterioară Design Talks_01 / 2021 și aduce într-un dialog comun studenții actuali sau alumni, antreprenorii din zona creativă, personalități locale definitorii pentru specializările Design și Arte Aplicate. Prin materialele susținute și în cadrul discuțiilor organizate vor fi evidențiate cunoștințe și informații din domeniu, cu scopul de a dezvolta competențele și abilitățile studenților. Conferința se va încheia cu vernisajul lucrărilor din cadrul workshop-ului și cu lansarea catalogului, care va integra o sinteză a sesiunilor de comunicări, articole și interviuri.
Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…
Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…
Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…
CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…
Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…
Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…