Administratie

Primăria Timișoara solicită 259 de milioane de lei din PNRR pentru cumpărarea de tramvaie, autobuze și troleibuze

Primăria Timișoara va solicita suma de 259 de milioane de lei din PNRR pentru cumpărarea de noi mijloace de transport în comun pentru oraș. Suma ar urma să fie suplimentată cu alte 49 de milioane de la bugetul de stat Consilierii locali voravea la vot în una din viitoarele ședințe de plen un proiect de hotărâre care vizează solicitarea de fonduri pentru modernizarea transportului public din oraș.

Proiectul propune achiziționarea de noi vehicule pentru flota de transport, respective 30 de autobuze electrice, 17 tramvaie și 8 troleibuze. Suma solicitată de Timișoara este de circa 308,5 milioane de lei.

„Ținta noastră este ca în următorii ani să înlocuim vechea flotă de transport public cu vehicule nepoluante și să avem un transport public confortabil, modern și 100% verde. În această toamnă așteptăm primele autobuze electrice să ajungă la Timișoara în urma unui parteneriat cu Ministerul Dezvoltării, avem în evaluare achiziția a 25 de troleibuze noi și acum depunem documentația tehnică pentru încă 55 de mijloace de transport public nepoluante”, transmite primarul Timișoarei, Dominic Fritz.

Finanțarea solicitată de 259 milioane de lei, fonduri provenite prin PNRR, la care se adaugă 49 de milioane de lei pentru TVA, cheltuieli suportate din bugetul de stat.

Distribuția per tip de vehicul este următoarea: 85,4 milioane de lei pentru autobuze, 199,2 milioane de lei pentru tramvaie și 23,9 milioane pentru troleibuze.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Bancul cu articolul 5 NATO

Da, caraghioasă rău paralela dintre George Simion „atlantistul” înafara țării, plângând pe umărul american că…

42 de minute ago

Festivalul Filmului Francez revine de astăzi la Cinema Studio cu o ediție aniversară

Începând de astăzi, timp de patru zile, până duminică 22 martie, la Cinema Studio se…

O oră ago

Fantastice! Fetele de la Poli au învins Clujul categoric, chiar în deplasare

Cine se aștepta?! Și cu atât mai frumos este. Fetele de la Poli au învins…

17 ore ago

CJT pregătește documentația pentru a putea amenda STPT. Măsura, luată după amendarea de către PMT a autobuzelor de Giroc

Președintele Consiliului Județean Timiș, Al fred Simonis, a anunțat că în aceste zile se lucrează…

19 ore ago

Primăria Timișoara analizează cinci oferte pentru viitorul sistem de ticketing. Finanțarea, fără bani din PNRR

Municipalitatea timișoreană are de ales între cinci oferte depuse pentru obținerea și instalarea unui sistem…

21 de ore ago