Municipalitatea timișoreană a anunțat că de luni, porțile Parcului Botanic sunt din nou deschise. Accesul oamenilor fusese limitat pentru introducerea iluminatului pe aleile parcului.
Chiar și așa, proiectul de introducere a iluminatului în unul din parcurile emblematice ale Timișoarei continuă. Au fost montați stâlpii și urmează configurarea instalațiilor electrice, testarea și reglarea corpurilor de iluminat cu LED.
Investiția include 219 stâlpi de iluminat pietonal și extinderea sistemului de iluminat pe o lungime de 3,4 kilometri. Valoarea contractului este de 2,5 milioane de lei (TVA inclus) și este finanțată prin Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020. societatea care se ocupă de proiect este Elbi Energy Project. Licitația a fost lansată încă din 2020, dar a fost blocată o bună perioadă pentru rezolvarea contestațiilor.
Pentru a nu pune în pericol oamenii care se plimbau în parc, în luna august a fost decisă închiderea accesului publicului în parc.
România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…
În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…
Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…
Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…
Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…