Politica

Ritivoiu vede la București o decizie pentru o eventuală alianță anti-Fritz

Este o alianță a partidelor ”non-USR” o soluție pentru a-l învinge pe Dominic Fritz la viitoarele alegeri pentru postul de primar al Timișoarei? Șeful PSD Timișoara nu pare un fan al ideii, dar subliniază și faptul că Fritz e un candidat de bătut. Acum așteptăm și listele scurte – minune cu candidații social-democrați.

Mihai Ritivoiu nu știe să existe la nivel local discuții despre o alianță locală anti-Fritz, una care să ofere un candidat unic al mai multor partide, care să concureze pentru postul de primar.

Am auzit și eu astfel de discuții, acestea se poartă la nivel național. Am auzit că sunt niște explorări în acest sens, dar, credeți-mă, la nivelul ierbii, de la PSD Timișoara, planul este prea mare. Din punctul meu de vedere, Dominic Fritz poate fi bătut fără problemă la cum se mișcă lucrurile, dar domnii de la București probabil știu mai bine ce fac. Momentan nu vă pot confirma așa ceva, nu am nicio informație, decât că știu că există zvonuri pentru o asemenea discuție”, spune Ritivoiu.

Despre cum ar arăta o asemenea alianță, el nu se pronunță, dar spune că o asemenea decizie se va lua mult mai sus decât la nivel de PSD Timișoara.

Contează mai puțin dacă mă văd eu sau nu. Dacă o decizie se ia la nivel național sunt sigur că aceasta va fi particularizată. Orice zvon cu parfum de bârfă presupunea că se va analiza situația de la județ la județ. Vedeți, și județul Timiș trebuia să aibă prefect liberal și nu a avut, astfel încât nu m-aș duce pe ce se vorbește la București, chiar așa din prima etapă”, a mai spus Ritivoiu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Cât de mult folosiți Inteligența Artificială? UVT vrea părerea studenților pe această temă

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) derulează un nou studiu de percepție din seria de…

2 ore ago

O nouă microședință de plen la CLT. A fost aprobată lansarea cererii de finanțare a reabilitării la Generală 16

O ședință blitz, de două minute, a Consiliului Local Timișoara, a rezolvat problema ”legislativă locală”…

2 ore ago

Lucrările de reabilitare a căii ferate dintre Timișoara Est și Ronaț Triaj au ajuns la 20 la sută/FOTO

Pe un alt lot din traseul de cale ferată dintre Caransebeș și Arad, din zona…

2 ore ago

Județul Timiș, promovat cu succes timp de mai multe zile în capitala Serbiei

Cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, echipa Visit Timiș, în parteneriat cu asociația HORETIM au încheiat…

3 ore ago

În câteva zile demarează lucrările de extindere la patru benzi a drumului județean dintre DN 69 și Sânandrei

În scurt tip, drumul care leagă DN 69, Timișoara – Arad, de Sânandrei intră în…

3 ore ago

Un celebru medic din Timișoara este încă judecat pentru un accident în urma căruia o persoană a murit, produs în 2018

Unul din cei mai cunoscuți medici din Timișoara, și nu numai de aici, încă așteaptă…

4 ore ago