Poliţiştii şi jandarmii au constatat, în ultimele 24 de ore, 7.706 contravenţii pentru care au fost aplicate amenzi în valoare de aproape 2,8 milioane de lei, potrivit Ministerului Afacerilor Interne (MAI).
Angajaţii Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă au efectuat 144 de controale pe linia prevenirii situaţiilor de urgenţă şi au aplicat 659 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 230.900 de lei.
La nivelul structurilor de poliţie au fost semnalate 819 posibile infracţiuni, aproximativ 20% dintre acestea fiind din oficiu. În baza probatoriilor administrate de poliţişti în cauze penale aflate în lucru, în cursul zilei de ieri s-au dispus măsuri preventive pentru 51 de persoane, iar în urma investigaţiilor desfăşurate au fost identificaţi 30 de autori în 23 de dosare penale cu „autor necunoscut”, aflate în evidenţă.
De asemenea, echipajele de poliţie au depistat 20 de persoane urmărite naţional sau internaţional, faţă de care au fost dispuse măsurile legale.
Poliţiştii şi jandarmii au prins în flagrant 136 de autori de infracţiuni, care au săvârşit 134 de fapte penale. În ultimele 24 de ore, poliţiştii rutieri au reţinut 610 permise de conducere şi au retras 271 de certificate de înmatriculare.
Piloţii Inspectoratului General de Aviaţie au executat 11 misiuni aero-medicale, fiind salvate 11 persoane aflate în situaţii de urgenţă.
Autorităţile române au emis, în ultimele 24 de ore, 479 de permise de şedere pentru cetăţeni ucraineni, potrivit MAI.
România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…
În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…
Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…
Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…
Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…