Dacă anul trecut echipa de baschet a Timişoarei a învins tur-retur Steaua, Dinamo şi Rapid şi în acest sezon lucrurile stau cam la fel. Bănăţenii au învins ABC Laguna, o nou-promovată din capitală în deplasare, a trecut de Dinamo acasă şi a bătut afară Steaua. Pe 17 decembrie, SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara a învins din nou ABC Laguna, 70-59.
A fost însă un meci atipic, cu foarte multe greşeli, 15-27 la posesii pierdute, dar şi cu multe coşuri spectaculoase, de la mare distanţă reuşite de bănăţeni (13-6 la triţe). Gazdele au reuşit puţine puncte de la semidistanţă, dar jocul de echipă a fost până la urmă important.
La pauză, oaspeţii conduceau cu 11 puncte, 28-39, după 20 de minute mai puţin inspirate reuşite de alb-violeţi, dar în partea secundă lucrurile s-au schimbat categoric. Atenţi pe ambele faze, bănăţenii şi-au făcut jocul şi au obţinut o victorie logică, dar pentru care au transpirat serios. Diferenţa s-a făcut în ultimul sfert, încheiat cu un scor rar, 16-3!
Ilija Dokovic cu 17 puncte şi 8 pase decisive a fost coşgheterul echipei, urmat îndeaproape de Nikola Gajic, 16 puncte şi 9 recuperări, cei doi fiind foarte importanţi în obţinerea a celei de a opta victorie din zece partide disputate. Jumatate din succese au venit în faţa echipelor din Bucureşti.
La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…
Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…
Consiliul Județean Timiș a aprobat luni includerea drumului de legătură dintre Aeroportul Internațional Timișoara și…
Clubul Politehnica a anunțat că a trecut la cele veșnice prof. univ. dr. ing. Tadeus…
Un bărbat a ajuns la spital pentru că o femeie nu a fost atentă la…
Societatea Aquatim, Administrația Bazinală de Apă Banat, Fundația Aquatim și Librăriile Cărturești continuă și în…