Primăria Timişoara

Deschiderea oficială a TM2023 sărbătorită în cartierele timișorene cu 24 de proiecte culturale

Sărbătoarea culturii din Timișoara anului 2023 nu o vom regăsi doar în zonele centrale ale orașului și pe scenele principale ale Capitalei Culturale. Centrul de Proiecte, vehiculul prin care Primăria Timișoara cheltuie banii pentru TM 2023, a anunțat că un număr de 24 de proiecte vor avea loc în diferite cartiere din oraș, în weekendul de deschidere, între 17 și 19 februarie.

Prin programul Opening+ se finanțează proiecte culturale care completează evenimentul de deschidere a programului cultural național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023” (17-18-19 februarie 2023). Programul este derulat de Centrul de Proiecte Timișoara, din sume alocate de la bugetul de stat, prin buget de la Ministerul Culturii.
”24 de noi proiecte culturale propuse de comunitatea locală se vor alătura Deschiderii Timișoara 2023, în weekendul 17-19 februarie! Sunt pline de energia proaspătă a orașului, în toată diversitatea lui și vor duce sărbătoare în cartiere, din Iosefin, în Soarelui și din Fabric în Complex sau Plopi”, au anunțat cei de la Centrul de Proiecte.
Domeniile în care aceste evenimente vor avea loc sunt din cele mai diverse domenii, de la degustat bere, spectacole de umor, păpuși uriașe, concerte.
Lista completă a proiectelor câștigătoare poate fi văzută online/https://centruldeproiecte.ro/rezultate/rezultate-timisoara-2023-opening-plus/

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

O investiție de 50.000 de euro aduce procesele reale mai aproape de studenții UPT

De la teorie, la practică. Totul pentru studenți! La Universitatea Politehnica Timișoara, colaborarea cu mediul…

32 de minute ago

O interesantă expoziție dedicată manifestărilor funerare din paleolitic se deschide la UVT

Universitatea de Vest din Timișoara găzduiește la sediul central de pe bulevardul V. Pârvan, nr.4,…

O oră ago

La începutul lunii mai vom putea circula pe drumul modernizat dintre Sânmihaiu Român și Șag/VIDEO

Mai e puțin timp până la momentul în care drumul județean care leagă Sânmihaiu Român…

O oră ago

Timișorenii sunt invitați la un concert de lăută solo de Ziua Muzicii Vechi

Ziua de sâmbătă, 21 martie, aduce, de la ora 19:00, concertul „Celebratio Musicae Antiquae”, dedicat…

O oră ago

O zonă din Timiș intră sub supraveghere din cauza unui caz de pestă porcină africană

În urmă cu câteva zile, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a confirmat…

O oră ago

“Nu s-au înțeles la preț.” Dominic Fritz explică de ce AUR n-a mai votat amendamentele PSD

Miercuri, PSD n-a mai reuşit să treacă prin Comisia de Buget amendamentele care ar fi…

2 ore ago