Social

Universitatea Politehnica Timișoara se deschide în fața publicului. Laboratoarele sălile de curs, biblioteca vor putea fi vizitate

Spațiile Universității Politehnica Timișoara se deschid pentru viitorii posibili studenți ai instituției. În perioada 27 februarie – 16 iunie 2023, vor avea loc Zilele Porților Deschise.

Universitatea Politehnica Timișoara a cultivat mereu o bună relație de colaborare cu elevii și cu școlile, organizând o serie de cursuri, concursuri și evenimente dedicate acestora, de la „Politehnica Timișoara – un pas spre viiitorul tău!”, Caravana UPT, școli de vară, cursuri de pregătire pentru bacalaureat și admiterea la facultate, până la burse acordate elevilor premiați la concursuri naționale și internaționale, premii acordate elevilor care fac performanță, indiferent de domeniu sau chiar susținerea unor activități ale elevilor.

În aceeași notă se înscrie și deschiderea spațiilor Universității Politehnica Timișoara – laboratoare, biblioteca, Experimentarium TM – tuturor cadrelor didactice și elevilor interesați să le descopere, aceștia având posibilitatea vizitării oricărui laborator dar și a întregului campus UPT, în perioada 27 februarie – 16 iunie 2023, cu prilejul Zilelor Porților Deschise.

Toate cele 10 facultăți ale UPT vor pune la dispoziția școlilor laboratoarele, atât pentru vizite ale elevilor, cât și pentru realizarea unor activități demonstrative, fie organizat, pe școli, fie în cadrul „Săptămânii altfel”. Peste 150 de laboratoare sunt puse astfel la dispoziția elevilor, de la cele clasice de fizică și chimie până la unele ultramoderne, aferente diverselor specializări ale facultăților de inginerie sau a celor de arhitectură, management, comunicare și relații publice.

Nu în ultimul rând, Biblioteca UPT, cea mai modernă din mediul universitar, va organiza tururi ghidate pentru grupurile de elevi și cadre didactice, iar centrul interactiv de fizică Experimentarium TM și Muzeul Universității Politehnica Timișoara vor fi deschise pentru vizite începând cu data de 6 martie 2023.

Grupurile de elevi și cadre didactice însoțitoare sunt invitate să se înscrie accesând link-ul https://forms.gle/Ac1C2YwA9qziEQzY9, după care vor fi contactați de reprezentanții UPT pentru programarea vizitei.

 

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Sâmbătă e „Marea Descrăciuneală” la Iulius Town, iar vizitatorii pot pleca acasă cu una dintre decorațiunile LED din brad

Sâmbătă e momentul de rămas-bun de la bradul de Crăciun din Iulius Town, atunci când…

9 minute ago

Când o fi mai hoț, la fel să fie!

Dascălilor de la Jurnalism le place să le explice studenților cum nu este știre când…

57 de minute ago

Încep înscrierile la unul din cele mai așteptate concursuri populare. Festivalul Gelu Stan a ajuns la ediția a VIII-a

Tradiție, folclor, autenticitate. Unul din cele mai apreciate festivaluri dedicate tradiției bănățene, și nu numai,…

3 ore ago

Anunţ al Primăriei Şag referitor la plata impozitelor locale

Primăria Șag îi informează pe locuitorii comunei că impozitele pentru clădiri și terenuri se stabilesc…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 15 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 15.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

16 ore ago