Administratie

Viceprimarul comunei Cenei a rămas fără funcție, fiind emis un ordin de încetare a mandatului său, la cererea ANI

Prefectul de Timiș, Mihai Ritivoiu, a emis un ordin de încetare a mandatului de viceprimar și de consilier local al comunei Cenei pentru Adrian Claudiu Baia, ca urmare a rămânerii definitive în instanță a raportului ANI privind incompatibilitatea sa. El a fost acuzat că ar fi emis un certificat de atestare fiscală pentru fiul său, pentru ca acesta să poată semna un contract de finanțare pe fonduri europene, dar și pentru că a avut calitatea de viceprimar și comerciant persoană fizică în paralel.

Un nou membru al administrației publice din Timiș rămâne fără funcție, ca urmare a unui conflict de interese anunțat de Agenția Națională de Integritate. Prefectul Mihai Ritivoiu a semnat ordinul de încetare a mandatului de consilier local și de viceprimar al comunei Cenei, pentru Adrian Claudiu Baia (PSD).

Decizia ANI a fost anunțată în iulie 2021.

”În exercitarea funcției de viceprimar (mandatul 2016-2020) a semnat la data de 07 septembrie 2017, un certificat de atestare fiscală solicitat de fiul său prin care s-a obținut un folos patrimonial pentru acesta, respectiv semnarea unui contract de finanțare în valoare de 40.000 Euro într-un proiect finanțat din fonduri europene. Totodată, menționăm faptul că în data de 6 octombrie 2020, Agenția Națională de Integritate a constatat și starea de incompatibilitate în cazul lui BAIA ADRIAN CLAUDIU, întrucât, în perioada mandatului 2016 – 2020, a exercitat simultan cu funcția de viceprimar și calitatea de comerciant persoană fizică autorizată, încălcând astfel dispozițiile art. 87, alin. (1), lit. g) și dispozițiile art. 91, alin. (3), teza I din Legea nr. 161/2003”, arăta într-un comunicat ANI, la acea vreme.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

13 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

14 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

14 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

14 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

15 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

15 ore ago