Social

Subiectele momentului, reciclarea şi colectarea selectivă, discutate de ADID cu sute de copii de la Colegiul Bănăţean/FOTO

Circa 800 de copii de la Colegiul Naţional Bănăţean au fost parteneri de discuţie cu reprezentanţii ADID Timiş în mai multe sesiuni de informare despre importanţa selectării selective şi al reciclării.

Problemele de mediu sunt urgente și trebuie abordate de întreaga comunitate, sub această deviză ADID Timiş încearcă să creeze o nouă generaţie de copii care să iubească şi să protejeze natura.

„Educația ecologică este un proces care are ca scop îmbunătățirea calității vieții, iar pentru a conștientiza acest lucru am început un program informațional în școlile din Timișoara. Înarmați cu o curiozitate fascinantă micuții au fost extrem de receptivi la tot ce înseamnă colectarea selectivă și chiar reciclarea, drept dovadă au fost răsplătiți cu carnețele, sacoșe și sticluțe cu ADID Timiș! Cred că astfel de acțiuni pot ajuta la formarea unei generații de adulți responsabili și implicați!

Mulțumesc colegilor din ADID pentru implicare, dascălilor pentru deschidere și mai cu seamă elevilor din clasele primare pentru interesul manifestat!”, a spus Lorenzo Barabas din partea ADID (Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Deşeuri) Timiş.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

5 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

8 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

12 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

15 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

16 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

17 ore ago