Primăria Timişoara

A fost semnat contractul pentru reabilitarea Școlii Generale numărul 15 din Timișoara

Societatea desemnată câștigătoare a licitației se poate apuca de lucru la Școala Generală numărul 15 din Timișoara, situată pe strada Chișodei nr.1/A. Aceasta va fi reabilitată, iar primăria a semnat contractul de execuție.

Proiectul prevede menținerea destinației și a funcțiunii actuale de școală pentru corpul A, în timp ce corpul B va suferi o transformare majoră, astfel încât, la final, actualele ateliere și spații de depozitare să devină săli de clasă. Lucrările vor fi gata în termen de 6 luni de la semnarea ordinului de începere și vor fi finanțate de la bugetul local și din fonduri nerambursabile.

Este un proiect cu două beneficii majore. Pe de-o parte, îmbunătățim semnificativ condițiile pentru elevii școlii, iar pe de altă parte, deschidem noi săli de clasă în care vor învăța aproximativ 100 de elevi. Corpul B va fi extins și recompartimentat, iar corpul A va trece prin lucrări de reabilitare, contribuind la îmbunătățirea calității educației. Este cea de-a 9-a școală unde începem investiții, în mai puțin de 3 ani, fie pentru a construi noi spații, fie pentru a le reabilita pe cele existente”, afirmă viceprimarul Timișoarei, Ruben Lațcău.

Proiectul de reabilitare a Școlii Gimnaziale 15 include reabilitarea termică a corpului A prin montarea unui termosistem și izolarea planșeului de la etaj; schimbarea finisajelor exterioare pentru a îmbunătăți aspectul clădirii; extinderea corpului B cu un etaj și recompartimentarea pentru a găzdui un număr de 96 de elevi. Această transformare va crea 4 clase noi, o casă nouă a scării, grupuri sanitare și un spațiu pentru recreație/sală multifuncțională.

În prezent, școala are 300 de elevi. Valoarea contractului de execuție este de 3.852.450 lei (TVA inclus). Firma care a câștigat contractul este Alex-Dia Construct SRL.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: Ruben Latcau

Recent Posts

Timișorenii au protestat împotriva eutanasierii câinilor și pentru schimbarea legislației în domeniu

Scandalul câinilor eutanasiați în masă la Șuraia, în vrancea, a scos românii în stradă pentru…

O oră ago

SCM Poli se impune în fața Sucevei și reintră în lupta pentru podium

A treia etapă din returul Ligi Zimbrilor la handbal masculin a propus în Sala Constantin…

O oră ago

„Cazul Samca”, premieră la Timișoara – primul thriller românesc construit ca „true-crime fake documentary”

Mai mult decât o poveste. „Cazul Samca” este o reflecție profundă asupra violenței invizibile, a…

5 ore ago

Nicio surpriză, Lugojul pierde acasă cu Dinamo

Fetele de la CSM Lugoj, care trec prin cel mai dificil sezon din ultimul deceniu…

10 ore ago

La mansarda Muzeului Național al Banatului va fi mare bal de Dragobete

Duminică seara va avea loc desemnarea câștigătorului concursului cu poze, de Dragobete, realizat de Muzeul…

11 ore ago

Vorba cântecului: „La arme cu frunze și flori”

Un sondaj INSCOP ne arată ce nu mai speram să aflăm despre poporul român: că…

13 ore ago