Politica

PSD Timiș știe cine îi va fi candidat la funcția de șef al consiliului județean și la cea de primar al Timișoarei. Deocamdată doar teoretic

PSD Timiș știe (cam) cine vor fi candidaţii partidului la funcția de președinte al Consiliului Județean, respectiv cea de primar al Timișoarei. Cel puțin teoretic, pentru că, deocamdată, a desemnat un grup de aspiranţi din care se vor alege, în urma unei proceduri competitive, cei doi candidaţi, asigură președintele proaspăt (re)uns al filialei, Alfred Simonis, care va intra, la rândful lui, în cursa pentru posturile amintite.

Lista e una chiar largă, partidul arată că are de unde alege. La Consiliul Județen, au intrat în bătălia nominalizării Eugen Dogariu, Alexandru Iovescu, Sebastian Răducanu, Mihai Ritivoiu și Alfred Simonis. La nominalizarea pentru funcția de primar al Timișoarei se va decide între Sorin Ionescu, Adrian Cionca, Mihai Ritivoiu și Alfred Simonis, cărora li se adaugă Roxana Iliescu, de la Pro România, partid care a intrat în alianță cu ”matca” originală, PSD în Timiș

După cum se vede, cei mai ”competitivi” par să fie Mihai Ritivoiu și Alfred Simonis, care apar pe ambele liste. La Simonis situația e și mai complicată, fiindcă se pune  problema dacă e mai util pentru comunitate și partid la București sau la o șefie locală.

”Ne apropiem de momentul când vom lansa candidații pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Timiș și pentru cea de primar a Timișoarei. Pe baza unor criteria clar stabilite, pe baza activității desfășurate, pe baza unor sondaje, pe baza a ce doresc timișorenii, vom stabili candidatul pentru pozițiile amintite. Indiferent cine vor fi aleși, ceilalți îi vor susține pe aceștia. E fără precedent ca la un an înainte de alegeri să avem această listă. Mai avem un an, va începe o competiție internă, una benefică pentru ei, iar la final vom selecta în cadru statutar, pe criteriile menționate, cine va fi candidatul PSD”, a spus, vineri, Alfred Simonis.

Totul se va decide în funcție de criteriile amintite, care vor fi stabilite din timp. Dar, pe ultima sută de metri nu e exclus să apară un alt candidat, independent, apolitic, care să spulbere toate planurile inițiale. Simonis a admis că la funcția de primar mai sunt discuții cu două personalități, în primul rând Dorel Săndesc, actualul șef de la Spitalul Județean.

„Vom face măsuratori, vom vedea ce-și doresc timișenii și timișorenii și, nu peste mult timp, vom anunța candidații. Nu exclud ca o mare personalitate, dar și alta, să se regăsească, asta și în baza negocierilor, o personalitate din lumea medicala, academică, de unde vreți, acceptată de timișoreni, să apară pe listă. Important este ca aceia pe care îi susținem să câștige și să ajute la deblocarea proiectelor importante pe care le au Timișul și Timișoara”, a mai declarat Simonis.

Despre o alianță locală cu PNL, șeful PSD Timiș a spus că în politică nimic nu e exclus, dar ulterior a admis că e foarte puțin probabilă. În mod sigur nu va face o alianță cu Alin Nica, un șef al CJT despre care a spus că în cei trei ani de mandat a dus județul spre regres, nu spre stagnare.

O altă constatare a liderului social-democrat este că în ceea ce privește AUR, acest partid nu contează în Timiș, nu va apuca nici măcar locul trei.

”Un vot acordat celor de la AUR este un vot irosit. Acest partid nu va prinde nici măcar locul trei aici”, a mai declarat Simonis.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

19 minute ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

4 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

7 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

11 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

12 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

12 ore ago