Economic

Județele mai slab dezvoltate din regiune au cele mai multe proiecte etapizate la finanțarea din fonduri europene

Mult discutatele proiecte pe fonduri europene etapizate, care nu pot fi terminate în acest an, dar vor fi finalizate anul viitor și aceasta pe banii viitorului ciclu de finanțare din fonduri europene, nu au afectat în principal județul Timiș, cât alte județe. Surprinzător pentru unii, nici Timișoara nu stă atât de rău.

La nivelul Regiunii Vest sunt în total 97 de asemenea proiecte, cu o valoare de 149,7 milioane de lei. Cele mai slab dezvoltate județe din regiune au și cele mai multe proiecte etapizare: Hunedoara cu 46 de proiecte în valoare de 77 de milioane de lei, respectiv Carașul cu 22 de proiecte în valoare de 42,8 milioane de lei. Aradul are cele mai puține proiecte, 12, în valoare 11,5 milioane de lei. Timișul are 17 asemenea proiecte, în valoare de 18,2 milioane de lei.

Ca și municipii capitală de județ, cel mai rău la etapizate stă Reșița, spune Sorin Maxim, șeful ADR Vest. Aici problema a fost din cauza proiectului de reintroducere a circulației tramvaielor. Licitația a fost reluată de patru ori, iar valoarea fondurilor alocate a trebuit majorată.

Cele mai mari probleme la nivelul Regiunii ca și domeniu în care au apărut etapizări au fost în ceea ce privește reabilitarea școlilor. Aici, 45% din proiecte trebuie etapizate. Urmează patrimoniul cultural, cu 30%, respectiv mobilitatea urbană cu 25% din proiecte etapizate.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: adr vest

Recent Posts

A fost semnat contractul de execuție pentru celula 3 de la Ghizela. Lucrările încep în curând

Consiliul Județean Timiș a semnat de curând contractul de execuție pentru amenajarea celei de a…

6 ore ago

Veniți de Revelion în Piața Operei. Veți avea parte de un spectacol pe cinste

Toți timișorenii sunt așteptați să sărbătorească miercuri, 31 decembrie 2025, începând cu ora 22:00, Revelionul…

6 ore ago

Dominic Fritz, după noul blocaj de la CCR: “E mai evident ca niciodată că este o urgență reală reforma Curții Constituționale”

Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că noua amânare a deciziei Curţii Constituţionale privind reforma…

6 ore ago

S-au ridicat restricțiile sanitare veterinare impuse la Gottlob, ca urmare a stingerii focarului de pestă porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a anunțat că de luni, 29 decembrie…

6 ore ago

Dumbrăvița va avea o grădiniță nouă în zona Cora

Primăria Comunei Dumbrăvița anunță demararea proiectului „Construire grădiniță – zona Cora, localitatea Dumbrăvița”, o investiție…

10 ore ago

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

11 ore ago