Primăria Timişoara

Ana Munteanu pleacă din politică, din USR și din CLT. Din motive profesionale!

Timp de cel puțin câteva săptămâni, USR-iști din Consiliul Local Timișoara vor tremura la fiecare votare “la limită”. După ce l-au dat afară pe “independentul” Andrei Meșter, ei rămân fără încă un consilier local, un celebru am spune, cel puțin pe plan local, Ana Munteanu. Ea și-a anunțat decizia de renunțare la viața politică, deci și la calitatea de membru USR și la mandatul de ales local.

 

Ea devenise…celebră după o serie de acțiuni care mai de care mai interesante, dintre care cea mai cea a fost momentul când s-a prezentat la unul dintre restaurantele lui Dan Dinu, omul de afaceri local deja certat cu Dominic Fritz, în timpul pandemiei, cu jandarmii după ea, pentru a demonstra că acolo nu se respectă limitările sanitare. Concluzia “descinderii” a fost un fiasco total al operațiunii, un scandal public cât casa, respectiv suspendarea din partid, de ochii lumii, a Anei Munteanu, pentru șase luni. 

Acum, ea a anunțat plecarea…de peste tot ce are politica, a făcut-o după votul pe buget, probabil pentru a nu fi probleme la vot. Ea nu a mai așteptat finalul de mandat și si-a motivat gestul cu motive profesionale. Iată mai jos justificarea integrală prezentată de Munteanu. 

“Am intrat în politică venind din societatea civilă și cum sângele apă nu se face – după acești ani îmi este extrem de clar că puterea mea de muncă e mult mai utilă înapoi în comunitate, la firul ierbii. Aveam în plan să-mi finalizez mandatul de consilier local și abia apoi să mă retrag cu totul din politică. Dar, din motive profesionale, astăzi am decis să mă retrag din partidul din care făceam parte și implicit din funcția publică deținută. Cred că fiecare dintre noi trebuie să ne străduim să facem bine acolo unde ne găsim locul. Ramân cu gândul și sufletul alături de toți oamenii buni care aleg să facă politică și să lupte din administrație, cu tenacitate și motivație, pentru cetățeni. Am încheiat un capitol. Merg mai departe cu toate motoarele pornite și cu toate forțele de care proiectele în care sunt implicată acum au mare nevoie în această perioadă!”

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: ana munteanu

Recent Posts

Doi adolescenți de 17 ani, arestați după ce au jefuit o bătrânică

Faptele cu violență continuă în această iarnă în județul Timiș. De această dată o faptă…

30 de minute ago

Două importante brand-uri din domeniul textil au închis magazinele din Shopping City Timișoara

Grupul spaniol Inditex, care deține brand-urile Zara și Stradivarius a decis închiderea magazinelor pe care…

2 ore ago

Universitatea de Medicină și Farmacie Timișoara a cumpărat clădirea ASCAR, cu 1,2 milioane de euro

Universitatea de Medicină și Farmacie Timișoara a anunțat, luni, în cadrul unui comunicat remis agenției…

2 ore ago

Timișoara și-a prezentat oferta în domeniul infrastructurii de conferințe

Oferta Timișoarei în materie de infrastructură de conferințe și evenimente a fost testată, timp de…

3 ore ago

Ionuţ, fă-te că munceşti! PNL Timişoara, exerciţiu demagogic peste o tragedie naţională

Despre teribila crimă de la Cenei şi-au dat mulţi cu părerea. Şi aveniţi şi mulţi…

6 ore ago