Social

Elevii liceelor din zona de vest au aflat oferta pentru continuarea studiilor în cadrul universităților timișorene/Foto

Una dintre inițiativele de succes ale Alianței Timișoara Universitară, care reunește instituțiile de învățământ superior, a avut vineri o nouă ediție. Împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Timiș a avut loc cea de-a doua ediție a târgului educațional “Timișoara – ATU pentru educația ta”.

Evenimentul a fost dedicat elevilor din clasele XI-a și a XII-a din regiunea de vest a României. În cadrul acțiunii, cele patru universități timișorene, respective Universitatea de Științele Vieții „Regele Mihai I” din Timișoara, Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara, Universitatea Politehnica Timișoara și Universitatea de Vest din Timișoara, și-au prezentat oferta educațională pentru anul universitar 2024-2025.

Tinerii interesați de continuarea parcursului lor educațional au putut afla mai multe despre programele academice, facilitățile disponibile și oportunitățile de dezvoltare oferite de cele patru instituții de învățământ superior din Timișoara. De asemenea, aceștia au participat la sesiuni de consiliere pentru orientarea lor profesională.

Share
Published by
Marcel Hoster
Tags: atuelevi

Recent Posts

Final în forță! A treia victorie amicală, urmează cantonamentul din Antalya

Politehnica Timișoara a câștigat primul meci susținut în acest an pe teren cu iarbă și…

15 ore ago

Lugojul se pregătește pentru introducerea unui sistem de smart parking

Cel de al doilea municipiu din Timiș, Lugojul, se pregătește să o ia în fața…

17 ore ago

Direcția de Asistență Socială Timișoara va deschide un nou centru pentru bătrâni, realizat cu fonduri nerambursabile

Bătrânii din Timișoara vor beneficia de un nou centru, cu 50 de locuri, unde vor…

19 ore ago

Probleme în prestarea activității de vidanjare în Timiș. Amenzi de peste o sută de mii de lei

Societățile care oferă servicii de vidanjare în Timiș au fost descoperite cu probleme în urma…

19 ore ago

CCIA Timiș susține cooperarea România-Israel în cadrul unui eveniment de networking

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

20 de ore ago

Victor Rebengiuc, Tudor Chirilă, dar şi Lia Savonea, laureaţi ai premiilor Societății Timișoara

Consiliul de conducere al Societății Timișoara a stabilit tradiţionalele premii pentru anul 2025. Printre laureaţi…

21 de ore ago