Sport

Școala Gimnazială Nr. 27 Timișoara a obținut locul 1 la etapa interjudețeană de fotbal fete U8 „Cupa Tymbark Junior”

Recent, a avut loc etapa interjudețeană de Fotbal fete – U8 ani – „Cupa Tymbark Junior”, competiţie desfăşurată în cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar. Reprezentantele județelor Timiș, Caraș-Severin și Alba au creat un spectacol fotbalistic impresionant, oferind momente memorabile pe terenurile de joc ale bazei sportive „Mircea Chivu” din Reșița.

Judeţul Timiş a fost reprezentat de echipa de fotbal a Şcolii Gimnaziale Nr. 27 din Timişoara, compusă din elevele: Bar Daria, Ișfan Andreea, Frunză Alexandra, Butura Alessia, Amarandei Loana, Petrovici Raisa, Ignea Sonia, Bologa Ștefania și Giuvelic Raisa, fiind susţinute de pe margine de profesorul Bogdan Andriucă.

Micuțele fotbaliste de la „Școala 27” au câștigat detașat toate meciurile (Șc.Gim.Nr 27 TM – Caraș – Severin: 8-0 și Șc.Gim.Nr.27 TM – Alba: 8-1) adjudecându-și titlul de campioană interjudețeană, fetele fiind campioanele en-titre.

„Deşi am început ziua competițională cu un număr fix de jucătoare, neavând nici o rezervă, am sperat ca fetele să nu se accidenteze și să reușească să mențină turate „motoarele” la capacitate maximă în fiecare moment al jocului. Din nou au dat dovadă de seriozitate, ambiție, devotament, muncă și talent, iar finalul ne-a surprins din nou pe podium, așa cum am și sperat, pe locul I. A fost o experiență placută, un nou moment unic pentru fete, o șansă de a demonstra tuturor pasionaților de fotbal că și fetele pot avea un joc la superlativ. Felicit pe această cale elevele, părinții, profesorii implicați în acest proces de promovare a talentului în plan sportiv, cât și întreaga comisie de organizare a competiției „Cupa Tymbark” care a avut loc la Reșița, un mod ireproșabil al organizării, o atmosferă plăcută, premii pentru micuții elevi, dar mari talente. Felicitări și la cât mai multe astfel de evenimente!”, a declarat profesorul Bogdan Andriucă.

Eleva Daria Bar a marcat 14 din cele 16 goluri, primind astfel titlul de „cel mai tehnic jucător al turneului”. .

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Oferte de iarnă de la Horticultura. Verdele este mereu în sezon/Foto

La Serele Horticultura plantele sunt crescute pentru spații care prind viață, iar verdele este mereu…

7 minute ago

Recomandare de weekend – Visit Timiș: Concertul de Crăciun din Charlottenburg

Iubitorii de colinde sunt invitați duminica aceasta (7 decembrie), de la ora 14:00, departe de…

25 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 5 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 05.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

47 de minute ago

Primăria Timișoara primește nouă milioane de euro, fonduri europene, pentru reabilitarea zonei Piața Mocioni

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat joi contractul prin care municipalitatea va beneficia de…

9 ore ago

SCM Politehnica a făcut un meci excelent cu Galațiul

A noua partidă din actualul sezon pentru prim-divizionara de baschet a orașului a însemnat a…

10 ore ago

RETIM acuză: CJ Timiș și Eco Serv blochează predarea activității de tratare a levigatului

RETIM Ecologic Service S.A. informează publicul și autoritățile că procedura de predare a activității de…

14 ore ago