Social

UPT organizează un eveniment internaţional cu oaspeţi din 16 ţări

International Staff Week, un nou proiect care este organizat de Universitatea timişoreană cu o istorie de peste o sută de ani.

Universitatea Politehnica Timișoara organizează în perioada 20-24 mai 2024 cea de-a doua ediție a Săptămânii Internaționale Erasmus+, cu tema „Sinergii în lumea academică: cultivarea alianțelor, facilitarea interculturalității și promovarea durabilității”.

În deschiderea evenimentului, care a avut loc luni, 20 mai 2024, în Sala Senatului Universității Politehnica Timișoara, conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, rectorul UPT, le-a urat invitaților bun-venit în Timișoara și la Politehnică și le-a vorbit despre istoria și tradițiile celei mai vechi instituții de învățământ superior din vestul țării, dar și despre multitudinea de evenimente pe care aceasta le organizează.

Tot în cadrul festivității de deschidere, prof.univ.dr.ec. Claudiu Albulescu, directorul Departamentului de Relații Internaționale, a adresat mesajul său de salut celor prezenți la unul dintre cele mai importante evenimente ce țin de internaționalizarea activității UPT și le-a ținut o scurtă prezentare a României, a Timișoarei, unul dintre cele mai verzi orașe din țară, Capitală Europeană a Culturii în 2023, și a Politehnicii, o universitate care în 2024 aniversează 100 de ani de la prima generație de absolvenți.

Peste 40 de oaspeți – personal didactic și administrativ – de la universități din 16 țări partenere (Albania, Bosnia și Herțegovina, Croația, Egipt, Georgia, Germania, Italia, Lituania, Maroc, Polonia, Portugalia, Republica Moldova, Serbia, Spania, Turcia și Ucraina) participă la ateliere, asistă la prezentări și face schimburi de bune practici privind noile oportunități oferite de programul Erasmus+, managementul studenților internaționali, comunicarea interculturală, dezvoltarea sustenabilă sau gestionarea situațiilor de stres profesional.

În paralel, cadre didactice de la șapte instituții partenere vor preda studenților de la Facultatea de Automatică și Calculatoare, Facultatea de Management în Producție și Transporturi, Facultatea de Mecanică și Facultatea de Științe ale Comunicării din cadrul UPT.

În cadrul evenimentului vor fi prezentate partenerilor alianțele UPT precum Alianța de Universități Europene (E3UDRES2) și Alianța Timișoara Universitară (ATU).

Oaspeții au astfel posibilitatea să cunoască cultura și istoria locală prin intermediul unui tur ghidat al orașului Timișoara și a vizitei la Castelul Corvinilor din Hunedoara.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Ilie Vlaicu, director Aquatim: Timișul nu e în pericol să rămână fără apă, aici nu poate avea loc un episod Paltinu

Subiectul care tulbură apele politice și vorbește despre demisii și demiteri la cel mai înalt…

2 ore ago

Direcția PLMSTF și Culiță Chiș rămân deocamdată în primărie. Proiectul desființării a picat la vot în CLT

Doar 9 voturi pentru a adunat propunerea conducerii Primăriei Timișoara de desființare a Direcției Proiecte…

3 ore ago

Guvernul dă peste cap planurile Primăriei! Taxele gândite de municipalitate, crescute mai mult după ce au fost majorate de decizia Executivului

Consiliul Local Timișoara nu va mai putea vota propunerea administrației pentru nivelul taxelor și impozitelor…

9 ore ago

Cine e vinovat pentru nereușita momentană și parțială a proiectului insulelor ecologice pentru deșeuri: Mașinile parcate lângă acestea și graba locatarilor

Proiectul de instalare a insulelor ecologice digitalizate, celebrele tomberoane inteligente, care preiau gunoaiele de la…

9 ore ago

Rămas fără permis, Alin Popoviciu a devenit pieton în timpul liber. La slujbă are şofer

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Timiş Alin Popoviciu a rămas fără permis de conducere, pentru o perioadă…

9 ore ago

Aproape 1000 de participanți la a X-a ediție a unui workshop internațional important la UPT

Universitatea Politehnica Timișoara, prin Departamentul de ID/IFR și Educație digitală (DeL) și Centrul Multimedia, în…

10 ore ago